Asi znáte narativ, že vláda zadlužuje lidi a pak tito lidé nemají na jídlo, energie či nájem. Andrej Babiš se však bohužel zaměřil i na lidi s minimální finanční gramotností. Co více, před volbami vyzval tyto lidi ať si na něj vsadí. A tito lidé bohužel uposlechli. Internetem se množí příspěvky o tom, jak někdo vsadil celou výplatu nebo rodičovský příspěvek. Jeden z účtů prohrál napřòklad dokonce 275 000 Kč.

Není jasné, kolik lidí výzvu Andeje Babiše vyslyšelo. Zájem sázkařů o prezidentskou volbu ale byl mnohem vyšší než před pěti lety. Jen u sázkové kanceláře Tipsport lidé vsadili na Babišovo vítězství více než 118,5 milionu korun. Faktem je, že sázkové kanceláře po Babišově výzvě zásadnější nárůst sázek nezaznamenaly, byť jejich objem byl rekordní.

Všechny sázkové kanceláře mají v podmínkách, že každý nese za svou sázku odpovědnost a dobře zváží případná rizika. V případě Andreje Babiše se ale začaly na jeho sociálních sítích Facebook a Twitter šířit vzkazy, ve kterých lidé žádají vrácení svých sázek právě od Babiše.

AKTUALIZACE: Náš příspěvek původně obsahoval falešný screenshot sázky z Krupky. Jednalo se o fotomontáž. Rovněž příspěvek o penězích na dovolenou byl z falešného účtu. Za chybu se omlouváme.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.