Dezinformační média nadále plní příběh německého chemika Andrease Noacka, který měl být podle nich zavražděn “vládními agenty” poté, co odhalil “tajemství” vakcíny proti covid-19. Andreas Noack byl držitelem titulu v oboru chemie, kterou získal na Technické univerzitě v Darmstadtu. Oboru se však nevěnoval. Stal se známým na sociálních sítí po celém světě v listopadu 2020, kdy bylo video jednoho z jeho živých přenosů přerušeno policejní razií. V té době kolovaly zvěsti, že Noack byl zatčen za to, že se vyslovil proti vládním opatřením v boji proti pandemii COVID v Německu. Web Lead Stories v té době vyvrátil tvrzení, protože policie objasnila, že Noack nebyl cílem razie. Noack se vrátil k živému vysílání, které vysílal několik hodin denně a vybudoval si charisma proroka božského plánu na záchranu světa, ke kterému má přístup pouze on. Ve videu zveřejněném na Noackově kanálu Telegram dne 23. listopadu 2021 tvrdil, že vakcíny obsahují oxid grafenu a oxid grafenu (nebo hydroxid grafenu) ve vakcínách funguje jako nanožiletka.

Úmrtní oznámení s Noackovým jménem zveřejnil pohřební ústav ve Wolfsbergu a podle Politifact je potvrdila také rakouská policie, která uvedla, že zemřel přirozenou smrtí.

Andreas Noack v listopadovém videu mluvil o „hydroxidu grafenu“, který definuje jako „nanometrické částice“, které „se dají přirovnat k žiletkám“. Své tvrzení dokládá ilustrací molekuly na tabuli. Podle Philippa Poulina, specialisty na grafen z Výzkumného centra Paula Pascala, se však termín „hydroxid grafenu“ mezi vědci nepoužívá. „‚Hydroxid grafenu’ je termín, který nic neznamená. Ve vědecké komunitě dáváme přednost použití generického termínu ‚oxid grafenu’,” vysvětlil Poulin agentuře AFP 13. prosince. Podle Andrease Noacka „lze hydroxid grafenu přirovnat k žiletkám“, které by mohly „pořezat krevní cévy“ a způsobit vnitřní krvácení u očkovaných lidí – zejména sportovců, jejichž krev prý „obíhá rychleji“.

„Z vědeckého hlediska je toto naprosto absurdní. Grafen je velmi tenká molekula, která by skutečně mohla připomínat žiletku. Opravdová žiletka ovšem váží kolem 20 gramů a je milionkrát silnější než grafen. Molekula, kterou Noack nakreslil na tabuli, má velmi malou hmotnost,“ řekl Jean-François Berret, ředitel výzkumu specializující se na biofyziku v laboratoři Matière et Systèmes Complexes při pařížské univerzitě Diderot a CNRS.

Andreas Noack ve videu citoval studii španělského profesora jménem Pablo Campra Madrid, jenž údajně prokázal přítomnost oxidu grafenu ve vakcíně. Studii si měl objednat známý španělský odmítač vakcín Ricardo Delgado Martin, který na svém blogu pravidelně publikuje nepodložená tvrzení. Andreas Noack tvrdí, že Pablo Campra nalezl „hydroxid grafenu“ v „každém vzorku“. Sám Campra však výsledky svého výzkumu takto neformuloval; řekl pouze, že existují „silné důkazy o pravděpodobné přítomnosti derivátů grafenu“ ve vakcíně. Camprova studie nebyla přezkoumána a potvrzena jinými vědci v rámci procesu tzv. „peer review”, kdy si odborníci vzájemně hodnotí svou práci před publikací ve vědeckém časopise. Agentura AFP již v srpnu psala o tom, že se Camprův experiment neřídil žádným přísným vědeckým protokolem, takže z něj nelze vyvodit žádné spolehlivé závěry.

Zdroje: PolitiFact, Deník.cz, AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.