Na Facebooku se hojně sdílí video, na kterém hovoří europoslanci Christine Andersonová a Robert Roos. Andersenová je zvolena do europarlamentu za AfD a Okamura ji představuje jako předsedkyni parlamentního vyšetřovacího výboru COVID-19. Ve skutečnosti je jen náhradnicí ve výboru pro pandemii COVID-19. Není nad to si fakta pořádně přibarvit, aby to vypadalo honosněji. Roos je europoslancem za antiimigrační JA21, která je označována za krajně pravicovou stranu.

Ve videu však neříkají nic nového. To, že vakcíny proti COVID-19 nebrání 100% přenosu viru SARS-CoV-2 je obecně známo. A nikdy nebyly proti tomu testované. Vakcíny byly a jsou testované a účinné proti těžkému průběhu onemocnění. Co se týká respirace, očkovaní lidé mají lehčí průběh a tak je nižší pravděpodobnost, že budou mít například rýmu a nemoc kapénkami přenesou.

Co se týká údajné nebezpečnosti vakcín, je známo, že jen v Česku očkování zachránilo od úmrtí přibližně 62 tisíc lidí. Pravděpodobnou souvislost s očkováním proti covidu-19 má podle ředitele sekce registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Tomáše Boráně jedno úmrtí v Česku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.