Muž, který vystupuje jako člen bezpečnostních složek ČR, v Thajsku pátrá po původu “jedovatého cukru”, který Bartoš rozdává a prodává v Praze, stopa peněz vede do Severní Ameriky.

TVRZENÍ Č. 1:

Sociálními sítěmi, ale především v řetězových emailech se pod různými názvy šíří video o délce pět a půl minuty, kde se neznámý muž prohlašuje (zřejmě) za člena mezinárodních policejních složek, který pracoval v Thajsku na vyšetřování předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten podle něj v ulicích Prahy rozdává drogy a v ČR obchoduje s „nelegálním jedovatým cukrem.

FAKTA:

Autor zprávy neuvádí své jméno ani jméno policejního útvaru nebo jednotky, kde pracuje, neuvádí žádná data, kdy mělo ke zmiňovaným obchodům nebo vyšetřování docházet, ani jiné detaily, pouze několikrát odkazuje na nutnost zachovat mlčenlivost. Kromě Ivana Bartoše rovněž neuvádí žádná jména dalších zapojených osob, žádná čísla účtů, jen velmi vágně mluví o „necelých deseti milionech.“ Jeho vyjadřování působí útržkovitě a místy zmateně, protože například nedává příliš smysl, aby Ivan Bartoš inkasoval peníze i za zabavenou zásilku dotyčného cukru. V závěru se pak přesune na témata nadcházejících voleb, kritizuje „jednoho novináře, kterej teďka hodně pošpinil jednoho z kandidátů, naprosto zbytečně“, aniž by jakkoliv upřesnil, o koho se jedná. Tvrzení o „převtělování se, nebo převlékaní kabátů, nebo jak to bylo za revoluce“ už působí přímo legračně. Žádná jiná fakta zpráva neobsahuje

ZÁVĚR Č. 1:

Muž na videu nepředkládá pro svá tvrzení absolutně žádné důkazy, které by bylo možné ověřit. S trochu ironie, pokud by se prohlásil za zástupce Aliance rebelů a tvrdil, že Ivan Bartoš je agentem císaře Palpatina, který v ČR získává součástky na stavbu Hvězdy smrti, doložitelnost takového tvrzení by byla ještě o něco větší – v tom případně alespoň víme, že císař Palpatine neexistuje. Celé video má charakter obyčejné pomluvy, a podle zpráv v tisku se jím už také nejspíše zabývá policie.

Zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bartos-rozdava-drogy-proti-lzive-kampani-pirati-nasadi-spickovy-software-170107

Poznámka Manipulátoři.cz: Na videu vystupuje Jiří Vašátko z Vítkova na Opavsku. Policie ČR naší redakci potvrdila, že daný muž nikdy nebyl policista ani členem jiného bezpečnostní složky ČR (a ČSFR po roce 1989).

TVRZENÍ Č. 2:

Existuje jakýsi ilegální, zdravý škodlivý cukr původem z Thajska, který může být dovezen do ČR. Zkraje zprávy se zdá, že její protagonista používá pojem cukr jako synonymum pro blíže neupřesněné drogy. Ke konci však tvrdí, že jeho nadřízení budou „budou řešit tyto otázky s nadřízenými orgány, nebo spotřebními orgány České republiky“ což naznačuje, že má zřejmě na mysli skutečný cukr.

FAKTA:

Jediný alespoň nějak doložený případ dovozu zdravotně závadného cukru ve velkém pochází z června 2018 z Keni. Zde byla podle tvrzení místních úřadů zabavena zásilka nelegálně dovezeného cukru kontaminovaného těžkými kovy, především mědí a rtutí v koncentraci schopné vážně ohrozit lidské zdraví. Asi deset osob včetně několika vládních úředníků bylo v souvislosti s případem zatčeno. Údaje o množství škodlivého cukru se u různých zdrojů liší, nejčastěji se však uvádělo množství kolem 4 000 tun. Zemí původu však nebylo Thajsko, nýbrž Brazílie. Případ vzbudil v Keni rozruch hraničící až s panikou, později byl však zpochybněn s tím, že mimo jiné není vůbec fyzikálně možné, aby cukr obsahoval tolik rtuti, jaké keňské úřady uvedly. Také není známo, zda byl za dovoz kontaminovaného cukru někdo v Keni skutečně odsouzen – je zcela možné, že celý případ byl pouze médii nafouknutou laboratorní chybou.

ZÁVĚR Č. 2:

Neexistuje doložený případ dovozu zdravotně závadného cukru do Evropy nebo ČR, natož pak ve velkém. Jediný vzdáleně podobný se odehrál v Keni v roce 2018, a i ten je spíše nejasný a důkazně pochybný.

Zdroje:

https://goobjoog.com/english/kenyan-authorities-cracks-down-on-poisonous-sugar/

https://www.bbc.com/news/world-africa-44550813

TVRZENÍ Č. 3:

Zpráva zjevně předpokládá, že obchod s thajským cukrem představuje jakýsi lukrativní byznys, na němž lze značně vydělat.

FAKTA:

Thajsko patřilo v devadesátých letech skutečně mezi pět největších vývozců cukru na světě. Trh s cukrovou třtinou a cukrem zde ovšem podléhá poměrně tvrdé státní regulaci, mezi kterou patří i kontrola vývozu. Tím jsou možnosti zbohatnutí na této komoditě limitovány, a navíc thajské cukrovarnictví v posledních letech strádá. Zejména úroda za rok 2021 bude zřejmě nejnižší za mnoho let. Hlavní vinu na tom má sucho, které Thajsko v letošním roce sužuje, ale také nová „cukrová daň“ zavedená vládou ve snaze zamezit rostoucími počtu nemocných cukrovkou a obezitou v zemi. Ta je uvalena například i na výrobce sladkých limonád a energy drinků a vede k tomu, že se pěstování cukru, prováděné navíc v Thajsku vesměs jen primitivními ručními metodami, přestává farmářům vyplácet. Předpokládá se tak spíše pád cen i thajské produkce.

ZÁVĚR Č 3:

Obchod s thajskými cukrem, i tím zcela legálním, rozhodně nepředstavuje „zlatý důl“ a do budoucna se tento stav spíše ještě zhorší. Ivan Bartoš by si při své inteligenci nejspíše dokázal vybrat k obchodování nějakou o dost výnosnější komoditu.

Zdroje:

https://asia.nikkei.com/Business/Food-Beverage/Thai-sugar-producers-squeezed-by-drought-and-health-concerns

http://www.cukr-listy.cz/on_line/2014/PDF/190-195.pdf


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.