Internetem koluje stanovisko k očkování proti coronaviru SARS-COV-2. Podepsáno je MUDr. Jiřinou Bartůňkovou. Jedná se o různé rady, jaké lidi neočkovat. Ty jsou však mnohdy v rozporu s postojem jiných odborníků.

Paní lékařka například doporučuje „neočkovat osoby, které prokazatelně onemocnění COVID-19 prodělaly v minulosti, cca v odstupu 12 měsíců, potvrzené buď PCR testem nebo ELISA testem IgG/IgA.“ Žádná směrnice usměrňující toto však neexistuje. Například Státní úřad pro kontrolu léčiv píše: „V klinické studii bylo sledováno 545 lidí, kteří byli očkováni vakcínou Comirnaty i přesto, že prodělali COVID-19. U těchto jedinců nebyly zaznamenány další nežádoucí účinky oproti ostatním sledovaným. Přesto, že nejsou známy dostatečné údaje ze studie prokazující, jak Comirnaty funguje u lidí po prodělané nákaze Sars-CoV2, očekává se, že vakcína bude účinná i u těchto jedinců.“ MUDr. Jan Dvořák z Centrum Očkování a cestovní medicíny pro změnu píše: „Pokud má někdo ukončenou karanténu, očkovat se může bez dalšího prodlení. Pokud má ukončenou izolaci a byl v průběhu ní bezpříznakový nebo měl jen mírné příznaky covidu, očkování je vhodné odložit o dva týdny. V případě těžšího průběhu nemoci, je nutné posoudit očkování individuálně lékařem v očkovacím centru.“ Očkování podle pneumoložky Markéty Bláhové zajistí delší imunitu než prodělání covidu-19. Délka imunity se odhaduje minimálně na jeden rok.

Lékařka Bartůňková dále nedoporučuje očkovat lidi které prodělávají akutní infekční onemocnění jakéhokoliv původu (tj. příznakové osoby – teplota, kašel, rýma, pneumonie, průjmy atd.). Toto doporučení podporují i ostatní lékaři.

Bartůňková dále doporučuje před očkování provádět testy na protilátky a antigenní test. Česká vakcinologická společnost testování na covid-19 před podáváním vakcíny nedoporučuje. Obecně se mají očkovat jen zdraví lidé, před podáním vakcíny tak budou lidé dotazováni na příznaky. Podání vakcíny nakaženému bez příznaků neuškodí.

Bartůňková také doporučuje osobám s jakýmikoliv výraznějšími alergickými reakcemi v minulosti (nejen na vakcíny) před očkováním (cca 2 h před aplikací) podat antihistaminika typu Zyrtec, Zodac, Dithiaden. Žádná směrnice na toto neexistuje, tyto léky však nemají vážné vedlejší účinky, takže užití těchto léků před očkováním problematické není.

„U seniorů nad 75 let preferuji očkování (pokud neprodělali prokazatelně coronavirovou infekci) ) bez dalšího zkoumání zdravotního stavu kromě případné aktuálně probíhající jakékoliv infekce,“ doporučuje Bartůňková. Toto doporučení je v souladu s názory jiných lékařů, který za prioritu považují proočkování seniorů.

Profesorka dále nedoporučuje očkování dětí, což se ani nechystá. „Vycházím ve svém doporučení ze svých 35letých znalostí klinické imunologie a zkušeností očkovacího centra Ústavu imunologie FN Motol. Nejde o oficiální stanovisko odborných společností,“ dodává na závěr prof. MUDr. Jiřina Bartůňková.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.