E-maily stále patří k oblíbené formě, jak oslovit především seniory. Tento řetězový e-mail se týká ruské vakcíny Sputnik V. Řetězový email operuje s tím, že západ prý zcela ztratil šanci konkurovat ruské vakcíně, ale nechceme ji, protože je ruská čímž jsme sami proti sobě, na rozdíl od Maďarska a Izraele. V naší reakci jsou zcela čerstvé odkazy na vývoj informací ohledně vakcíny Sputnik V, včetně odkazu na článek v prestižním lékařském časopisu The Lancet z 2.2. 2021 o úspěšnosti III. klinické fáze.

Tvrzení: „Včera přiletělo do Budapešti letadlo z Ruska s první dávkou vakcín Sputnik – V, která se vyrábí v Indii, kde rok co rok vyrobí 100 milionů kvalitních dávek. V plánu je prodat miliardu dávek, je to celosvětový obchod. Maďaři s nimi provedou zkrácené zkušební testy a pokud nedojde k nějakým mimořádnostem, bude následovat druhá dodávka pro proočkování 90% populace.“

Fakta: Pokud jde o nějakých „100 milionů kvalitních dávek“, musí se jednat o dávky jiného přípravku, než je Sputnik V. Sputnik V byl v samotném Rusku schválen tamním ministerstvem zdravotnictví teprve v srpnu 2020. Kritika nebyla směřována proti vakcíně, ale proti jejímu rychlému nasazení, protože v té době neprošla potřebnou třetí fází testování. „Německý biochemik Klaus Cichutek sdělil agentuře DPA, že řádné schválení vakcíny bez obsáhlých dat ze třetí fáze testování považuje za riskantní. V této fázi, které se obvykle účastní několik tisíc až desítek tisíc pokusných jedinců, je podle ředitele Ústavu Paula Ehrlicha možné zjistit mimo jiné to, zda nemá vakcína nějaké méně časté nežádoucí účinky.“ „Před unáhleným schválením vakcíny, které by znamenalo “zbytečné nebezpečí pro zákazníky”, dnes podle agentury AP varovala dokonce ruská Asociace organizací provádějících klinické testy (ACTO).“

Dne 3.2. 2021 vyšel v prestižním lékařském časopise The Lancet článek, který ukazuje, že třetí fáze testování vakcíny Sputnik V proběhla s velmi nadějnými výsledky.

Otázkou je, proč nebylo požádáno výrobci Sputniku o registraci v EU? V průběhu ledna vydala EMA (The European Medicines Agency) prohlášení, že přestože probíhá z její strany vědecké poradenství směrem k výrobcům ruského Sputniku V, nepřijali zatím žádost o registraci.

Jeden z dalších problémů je, že Rusko není součástí ICH (International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use – patří tam vedle EU třeba Japonsko, USA, Kanada a řada dalších zemí – Brazílie…), tím pádem nemusí automaticky splňovat všechny kvalitativní nároky, které jsou standardní pro léčiva a vakcíny v Evropě.

To neznamená, že vakcína jako taková je navržena špatně, nebo že špatně účinkuje, ale že výrobní procesy (například už jen scale-up na dostatečnou kapacitu výroby pro další vývoz může být problém pro zachování kvality, což teď trochu naznačují problémy s distribucí Sputniku po světě – ale jen naznačují, zase příčina může být zcela jinde) a kontrola kvality, měření stabilit a spousta důležitých detailů nejsou cílené na standardy ICH, ale “pouze” Ruska, respektive EAEU. To v reálném provozu a aplikaci může znamenat rozdíl mezi účinnou a neúčinnou vakcínou, byť klinické studie jsou slibné.

Tvrzení: „Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně…“

Fakta: Do posledních dnů (3.2. 2021) nebylo možno říct, že je ruská vakcína bezpečná, když nebyla otestována v rámci kompletní třetí fáze. V ní jde právě o to, zda se neobjeví nějaké vážné vedlejší účinky, což se dělá na desítkách tisíc osob. Pokud jde o konkurenceschopnost, Rusko samo nemá této vakcíny dostatek.

„Maďarsko již v prosinci obdrželo několik tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, jejíž použití ještě není v Evropské unii schváleno. Rusko až ve středu (20. ledna) požádalo o schválení vakcíny Sputnik V v Evropské unii. Maďarsko začalo podobně jako další unijní státy koncem loňského roku očkovat nejprve zdravotníky vakcínou společností Pfizer-BioNTech, která má v Evropské unii registraci. Rusko by mohlo začít už od února „zpočátku s nevelkými dodávkami“ vakcíny Sputnik V do Maďarska, řekl ve čtvrtek (21. ledna) televizi Rossija 24 šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev.“

Jan Kulveit, spoluautor systému PES na svém Facebooku 29. ledna: „Sputnik požádal o registraci v EU. Když si úplně odmyslím geopolitiku: Osobně odhaduji, že je to dobrá vakcína. Adenovirová technologie není nějaký hokus-pokus. Rusko s tou vakcínou předvedlo dosti hloupý propagandistický kousek, když ji schválilo ještě před třetí fází klinických zkoušek, aby “byli první”. (Kdyby v nesmyslné soutěži kdo má podle běžných měřítek neotestovanou vakcínu dřív soutěžili jiní, tak Moderna měla funkční vakcínu v lednu 2020 (!))“

Tvrzení: „Orbán se nechal slyšet, že nakoupí vakcíny bez ohledu na Brusel.“

Fakta: Členské země mohou nakupovat vakcíny samy, nejde o nějaký „ohled na Brusel“, protože jim to nikdo nezakazuje. Evropská unie ale některé vakcíny ještě nechválila, protože neprošly potřebným testováním, nebo to ještě nebylo ověřeno. Nejde o nějakou „odvahu“ vůči Bruselu, ale risk, který představitelé takové země podnikají.

Tvrzení: „Odpověď Západních Pharma firem: za smrt, či poškození jejich vakcínou je zodpovědný sám občan.“

Fakta: Jedná se zřejmě o dezinterpretaci skutečnosti, na kterou se ptala i europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Citace dotazu:

„Deník Financial Times informoval o tom, že evropská farmaceutická lobby tlačí na EU, aby přijala výjimky, které by její členy chránily před trestním stíháním, kdyby došlo k problémům s novými očkovacími látkami proti COVID-19. Dne 7. září 2020 zástupkyně generálního ředitele na GŘ SANTE zodpověděla dotazy Výboru EP pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ohledně probíhajících jednáních o nákupu případně vyvinutých vakcín. Několik poslanců EP se jí otázalo na tzv. doložky o občanskoprávní odpovědnosti ve smlouvách. Zástupkyně Komise potvrdila, že farmaceutické společnosti ponesou občanskoprávní odpovědnost za veškeré závadné vakcíny, ale že by se mohly vyhnout platbě odškodného v případě tzv. skrytých vad. Neposkytla však žádné bližší informace o tom, co se skrytou vadou vakcíny rozumí, ani neupřesnila právní rozsah tohoto termínu.

  1. Mohla by Komise uvést, kdo a jakým způsobem bude v předběžných kupních smlouvách definovat skryté vady případných nových vakcín proti COVID-19?
  2. Mohla by Komise uvést konkrétní příklady, kdy by tato doložka zcela nebo částečně zprošťovala farmaceutické společnosti povinnosti vyplatit odškodné?
  3. Pokud budou výrobci zproštěni této povinnosti, budou muset odškodné hradit členské státy?“

Odpověď: Odpověď komisařky Kyriakidesové jménem Evropské komise ze dne 23. listopadu 2020:

„Podle směrnice o odpovědnosti za výrobky musí být každá vada prokázána u příslušného soudu s důkazem o škodě, vadě a příčinné souvislosti mezi vadou a škodou.

Komise vychází z předpokladu, že druhá otázka se týká situace, kdy společnost není shledána odpovědnou z důvodu skryté vady. Čl. 7 písm. e) směrnice o odpovědnosti za výrobky stanoví, že „výrobce není odpovědný ve smyslu této směrnice, prokáže-li: že stav vědeckých a technických znalostí v době, kdy uvedl výrobek do oběhu, nebyl takový, aby umožnil odhalit vadu“. Nebude-li společnost za vadu shledána odpovědnou, nebude povinna platit odškodné.

Záruky předběžného nákupu vakcín proti COVID-19 stanoví povinnost členských států odškodnit výrobce za případně vzniklé závazky, ovšem pouze za konkrétních podmínek stanovených v těchto zárukách. Za všech jiných podmínek nebudou členské státy povinny hradit výrobci odškodné.“

Nejde tedy vůbec o odpovědnost občana. Výrobce ponese rozumnou míru odpovědnosti, která je založena na tom, že postupoval podle dostupných znalostí a nešlo tedy o nějaké zanedbání. Analogicky bychom mohli nejspíš říci, že výrobce dopravního letadla nese odpovědnost za to, že ho vyrobil v souladu s technickými a vědeckými znalostmi své doby, nikoli za to, že havarovalo v důsledku nějakého dosud neznámého fyzikálního jevu.

Tvrzení (k vakcíně Sputnik V): „a Izrael ji nakoupil taky. Proč asi?“

Fakta: Izrael očkuje vakcínou od společnosti Pfitzer. „Více než čtvrtina z devíti milionů obyvatel Izraele dostala od 19. prosince alespoň jednu dávku vakcíny Pfizer, uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví. Začalo to u seniorů a dalších vysoce ohrožených, ale lidé ve věku 40 let a více mohou také nyní dostat injekci.“

Dne 16. listopadu 2020 přinesla agentura Reuters zprávu: „Asi před hodinou jsem hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnosti zakoupit opci na vakcínu Sputnik-V,” řekl novinářům izraelský premiér Benjamin Netanjahu. “Probereme to v příštích dnech.“

Opce znamená přednostní možnost nákupu, ne nákup samotný. Jde o součást snahy premiéra Netanjahua: „Mým cílem je co nejrychleji dopravit co nejvíce vakcín z co největšího počtu zdrojů k co největšímu počtu občanů.“

O použití vakcíny Sputnik V. uvažovala především Palestinská samospráva, ale ani tam ne výlučně: „Vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví palestinské samosprávy vyjádřil znepokojení nad ruskou vakcínou Sputnik, která je základním pilířem plánu Ramalláhu na imunizaci proti koronaviru, a naznačil, že mnoho dávek vakcíny proti koronaviru může ještě několik měsíců trvat, než se (vakcíny) dostanou k Palestincům.

Palestinská samospráva oznámila dohody se čtyřmi společnostmi, které mají poskytovat dávky Palestincům na Západním břehu a v Gaze: AstraZeneca, Moderna, Sinopharm podporovaný čínskou vládou a Sputnik V podporovaný Ruskem.

Vysoce postavený zdravotnický pracovník Palestinské samosprávy Osama al-Najjar vyjádřil důvěru v čínskou vakcínu a uvedl, že má k ruské vakcíně Sputnik určité výhrady.

“Váháme s použitím těchto vakcín a budou provedeny speciální procedury. Zvažujeme, že je provedeme na malé skupině pod pečlivým dohledem před rozšířením, protože nedostaly od Světové zdravotnické organizace povolení pro stav nouze. Stále je kolem nich důvod k obavám,“ řekl al-Najjar, který na ministerstvu působí jako generální ředitel pro podpůrné lékařské služby a zároveň vede národní unii palestinských lékařů.

Text řetězového e-mailu:

Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně…
Orbán se nechal slyšet, že nakoupí vakcíny bez ohledu na Brusel
Orbán nakoupil vakcíny Sputnik-V bez ohledu na Brusel.  Názor si udělejte sami:
KDE JE PRAVDA ? ČEMU SE DÁ VĚŘIT ???
Včera přiletělo do Budapešti letadlo z Ruska s první dávkou vakcín Sputnik – V,    která se vyrábí v Indii, kde rok co rok vyrobí 100 milionů kvalitních dávek. V plánu je prodat miliardu dávek, je to celosvětový obchod. Maďaři s nimi provedou zkrácené zkušební testy a pokud nedojde k nějakým mimořádnostem, bude následovat druhá dodávka pro proočkování 90% populace.
Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně…
Orbán se nechal slyšet, že nakoupí vakcíny bez ohledu na Brusel .
V praxi to znamená, že ekonomika se rozběhne naplno a na covid se tam přestane marodit a umírat.
To naši vyvolení jsou jinačí ,,borci”. Než bychom koupili vakcínu z Ruska, budeme omezovat, zakazovat a brečet, jak jde ekonomika do kopru.
Odpověď Západních Pharma firem: za smrt, či poškození jejich vakcínou je zodpovědný sám občan.
A vůbec bych se nedivil, kdy po prohlášení Primuly “Ruská vakcína Sputnik – V není vůbec špatná”  přeloženo z jeho vždy divného jazyka znamená – ruská vakcína nemá ve světě konkurenci, prý se profláklo, že celá naše politická scéna už je Sputnikem naočkovaná.
PS:  a Izrael ji nakoupil taky. Proč asi?


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.