Na sociální síti Facebook koluje projev MUDr. Tomáše Lebenharta, který od roku 2006 působí jako poradce přírodní medicíny v Klatovech. Recenze na homeopata Lebenharta nejsou příliš dobré. Například Jana Dbalá píše: „Ahoj, mám s tímto “doktorem” zkušenost, v mém případě ne zrovna dobrou. Chlubí se na svých stránkách, že dokáže vyléčit homeopatií RS. Věřila jsem, když jsem k němu jela na první návštěvu, že to dokáže. Hodinu jsem si s ním pouze povídala, poté mi doporučil homeopatika, ne zrovna levná, která mi v konečném důsledku spíš uškodila. Když jsem se snažila s ním spojit, jde to pouze mailem, nebo telefonem, prohlásil, že mne musí vidět, ovšem musím s objednat telefonicky ve dnech k tomu určených. Ovšem v daném termínu jsem se mohla domlouvat pouze se záznamníkem. Nějak mám pocit, že mou nemoc nedokáže léčit a dalším sezením se raději vyhne. Svou zkušenost jsem zaznamenala i na jeho stránkách, ovšem zápis byl smazán. Jsou tam pouze různé pochvalné ódy, ale já říkám, že léčí pouze pomocí placebo efektu, který si nechá zaplatit. Pravda, při potížích je člověk schopný vyzkoušet všechny možnosti, dnes, po zkušenosti s ním, bych do toho již nešla.“

Věnujeme se však jeho projevu. Téma jeho projevu se týkalo očkování a má přibližně 1500 sdílení.

V úvodu videa je zmíněn výrok, že slovo vakcína se váže na latinské slovo vacca, což v češtině znamená kráva, respektive odborněji tur domácí. To je pravda.

Během svého projevu vyřkl však několik nepravdivých výroků. Ve 30. Vteřině hovoří o vakcínách jako o velmi nebezpečné záležitosti. Bezpečnost pro vývoj vakcín je ve skutečnosti nejdůležitějším kritériem. Než se uvede vakcína trh, je testována ve třech fázích. Pokud v jedné z fází neuspěje, nemůže se dostat na náš trh. Vedlejší účinky vakcín nejsou srovnatelné s rizikem závažného průběhu prodělaných nemocí, proti kterým je očkováno.

Další nepravdivý výrok zmínil v 40 vteřině projevu. MUDr. Tomáš Lebenhart tvrdí, že vakcíny člověku srazí imunitu. Toto tvrzení je nepravdivé. Princip očkování je, že předstírá v těle infekci a tím naopak aktivuje imunitní systém k tvorbě specifických protilátek. Vakcína tedy učí lidskou imunitu vypořádat se s dosud neznámou infekcí. Protilátky následně pomohou při případným setkáním se s virem. Z tohoto ohledu tedy naopak vakcíny imunitní systém posilují.

Je pravdou, že některé vakcíny obsahují například hliník. Ministerstvo zdravotnictví k tomu uvádí: „K obsahu hliníku ve vakcínách je navíc nutné dodat, že skutečně neexistují žádné relevantní vědecké důkazy, ze kterých by vyplývalo, že by hliník ve vakcínách oslaboval imunitní systém.“

Po zhruba 1. minutě záznamu doktor Lebenhart tvrdí, že „za prvé nezabrání onemocnění (často)“. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně na svém webu uvádí, že „účinnost řady současných vakcín je více jak 90 %, u některých se blíží až k 99% hranici. Očkování tak může ochránit až 99 osob ze 100 očkovaných.“

Následně lékař tvrdí, že jsou studie dokazující, že očkované děti jsou mnohem více nemocné a také tvrdí, že když je někdo naočkovaný, stává se mnohem více infekčním a šíří mnohem více nemocí. Tato tvrzení hodnotíme jako neověřitelná, protože se nám nepodařilo k nim najít žádné relevantní studie.

V druhé polovině videa Lebenhart hovoří především o zkušenostech ze své praxe. Hovoří zde i o nutnosti lékařů podávat očkování. Očkování proti některým nemocem je v ČR skutečně povinné, je však možné požádat o výjimku. Ostatní tvrzení vyplývající z praxe lékaře nemůžeme hodnotit, protože jsou neověřitelná.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.