Na sociální síti Facebook koluje konspirační video, které cituje Mikea Adamse, který měl před lety varovat před pandemií a masivní očkovací kampaní.

Na úvod je nutné napsat, že web Natural News je považován za konspirační web šířící falešné zprávy mj. o očkování a blížící se apokalypse. V roce 2017 dokonce společnost Google, kvůli neustálému šíření falešných zpráv, zablokovala jeho projekt ve svém vyhledávači a na platformě YouTube, ze stejného důvodu společnost Facebook odstranila i stránku na její stejnojmenné sociální síti. Různé organizace pro kontrolu faktů opakovaně označily obsah Natural News za nepravdivý.

V úvodu videa zaznívá, že autor citovaný jako Mike Adams (známý také jako Michael Allen nebo Health Ranger) z Natural News je vědec. Ve skutečnosti však není známo, že by měl jakékoliv vysokoškolské vzdělání a obecně je představován jako publicista.

Ve videu se hovoří o tom, že virus SARS-CoV-2 byl uměle vytvořen. K tomu neexistují důkazy a vědci naopak se přiklání k přirozenému původu viru. Video dále zmiňuje zákon SB 277 z Kalifornie, který byl přijat po vypuknutí epidemie spalniček. Zákon nebyl zákonem o povinném očkování, ale o zákazu vstupu neočkovaných osob do škol a denních stacionářů. Výjimku však měli například lidé odmítající očkování na základě své víry.

Video následně obsahuje smyšlený scénář očkování. Není dokázáno, že by očkování proti nemoci COVID-19 bylo jakkoliv nebezpečné. Byla zveřejněna například data z trialu BioNTech/Pfizer. Ze studie vyplývá, že byl pozorován podobný počet nežádoucích účinků u lidí, kterým byla podána vakcína a u lidí, kterým bylo podáno placebo.

V České republice bude očkování nepovinné. Co se týká očkování, je známo, že očkovaní lidé budou mít snadnější možnost cestovat. Nikde však není uvedeno, že by neočkovaným osobám bylo zakázáno cestovat.

Následně video obsahuje již jen konspirační teorie například o časových spínačích ve vakcínách.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.