Po sociálních sítích se šíří videa s lidmi tvrdícími, že jim na místě vpichu COVID vakcíny drží magnety. Kompilaci těchto videí přinesl 15. května 2021 dlouhodobě dezinformační web Otevři svou mysl. Videa s těmito pokusy mají několik limitací:

  • Nikdo neví, jestli tyto osoby byly skutečně očkované
  • V některých případech je paže zjevně na šikmo a osoby se viditelně snaží magnet tam udržet
  • Osoby se viditelně snaží magnet více přitisknout
  • Osoby mají tetování – některá tetovací barviva jsou magnetická a tudíž se u nich magnet může udržet (NEJM, Healthcare in Europe)

Je mnohem pravděpodobnější, že videa ve skutečnosti ukazují přilnavost magnetu k pokožce, částečně díky vlhkosti na povrchu pokožky a skutečnosti, že magnet je malý a lehký. Tento efekt je podobný tomu, jak je možné „přilepit“ si minci na čelo nebo vyvážit lžíci na nose (fullfact, bbc). V případě, kdy je patrná rozdílná přilnavost u údajně očkované a neočkované ruky, může to být dáno kromě faktorů výše způsobeno dočasně jinou teplotou (a opocením) očkované ruky ve které po vpichu dočasně probíhá imunitní reakce.

Žádná z vakcín proti COVID neobsahuje látky, které by byly potenciálně magnetické (složení je možné přesně najít ve veřejných hodnotících zprávách EMA). Případný magnet by navíc musel být extrémně silný, vzhledem k celkové velikosti očkované dávky.

Na závěr původního videa autor argumentuje hlášením podezření na nežádoucí účinky kovové chuti v americké databázi VAERS. Tato databáze skutečně obsahuje i hlášení „kovové chuti“. Jedná se však o seznam hlášených podezření na nežádoucí účinky bez ohledu na vyhodnocenou souvislost. Neexistují žádné receptory na „kovovou chuť“ a bližší popis občas obsahuje slanou, hořkou nebo kyselou pachuť v ústech (nbcnews). Tento jev se občas popisuje i u jiných nekovových látek, např. při injekci anestetika lidokainu (hlášení).

Tématu se věnovala také AFP.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.