Řetězovými e-maily je stále rozesílán článek, který původně vyšel na blogu slovenského dezinformačního webu Hlavné správy. Autorem je Peter Kohút. Líčí údajný návod od světově uznávané špičkové ruské mikrobioložky Iriny Vladimirovny Jermakovové. Článek analyzují Češlltí elfové.

Článek i video Jermakovovou nazývají světově uznávanou vědkyní, ačkoliv její odborné znalosti z toho, co lze dohledat, se zaměřují pouze na oblast geneticky modifikovaných organismů, nikoliv virologie. Její publikační činnost (uveřejněná přímo na jejích osobních stránkách http://eco-irina-ermakova.narod.ru/eng/articles.html) obsahuje pouhých 12 článků z oblasti geneticky modifikovaného inženýrství. Není tedy jasné, proč se o ní hovoří jako o odbornici na virologii, pokud nikdy nevstoupila žádnou debatou na mezinárodním vědeckém poli. Jermaková své neúspěchy přičítá politicko-ekonomické cenzuře, což však nelze vyvrátit ani dokázat.

Samotná výpověď Jermakovové ve videu má však velmi zásadní nedostatky. Zneužívá několik dezinformací, které médii proběhly již v minulosti a nikdy nebyly podložené fakty, aby potvrdila svou analýzu, že vir COVID-19 obsahuje fragment Američany uměle vytvořené bakterie Synthia.

Jermakovová upozornila na to, že Američané k likvidaci následků havárií ropných tankerů a odstraňování ropných skvrn vyvinuli bakterii s názvem “Synthia”, která požírá uhlovodíky. Podle ní novou bakterii vytvořili američtí biotechnologové, aby odstranila důsledky přírodní katastrofy v roce 2010, kdy se v mexickém zálivu potopila britská ropná plošina, což vedlo k obrovskému úniku ropy do oceánu. Tato bakterie se prý pak rozšířila i v dalších vodách a způsobila nemoci a vyrážky a infikovala mořský život i člověka. Verze Jermakovové je, že infikovaní živočichové se dostaly na trh ve Wu-chanu, kde došlo ke spojení bakterie s netopýřím virem a vznikl virus COVID-19 (netopýří virus nacházející se v člověku v latentním stavu napadl buňku bakterie “Synthia” a při replikaci včlenil do své RNK cizorodý fragment genetické sekvence od této bakterie).

Je však potřeba osvětlit jednotlivá tvrzení její teorie. Napřed o bakterii Synthia – Synthia neboli Mycoplasma laboratorium byla skutečně syntetizována pro vědecké účely v Institutu J. Craiga Ventera od roku 2008 jako bakterie s minimálním počtem genů. Nikde není uvedeno, že by se někdy použila k jakýmkoliv dalším účelům. Verze Jermakovové taktéž zneužívá i informaci, že biologové přiznali nevědomost toho, co dělá 30 procent jejích genů.

Jermakovová pak ztotožňuje Synthii s prostředky, které byly použity k likvidaci ropné havárie v roce 2005 společnosti British Petroleum (nyní známá pod názvem BP) v Mexickém zálivu. Ve snaze emulgovat olej na drobnější části, které by se snáze trávily mořskými bakteriemi, použil BP na ropnou skvnu 1,84 milionu galonu toxického dispergačního činidla Corexitu, nikoli vědecky vyvinuté bakterie Synthia.

Ropná havárie tehdy opravdu způsobila znečištění vody, zcela však chybí důkaz o tajné dohodě o Bridgewater s organizacemi, státními nebo soukromými, vojenskými či jinými, které řídí bakteriologické výzkumné laboratoře (některé zdroje hovoří o finanční injekci BP těmto laboratořím, ta byla však poskytnuta v roce 2005, tedy 5 let předtím, než vznikla ropná havárie). Neexistují zatím žádné důkazy, že existují laboratoře schopné „inženýrských” virů.

Článek uvádí, že po zlikvidování ropných skvrn pokračovala bakterie Synthia požíráním všeho živého (jejich uhlovodíků), planktonu, ryb, mořských živočichů a umírání lidí, kteří se koupali ve vodě Mexického zálivu a odkazuje na hrůzostrašné “obrázky na internetu”. Toto je zřejmě tvrzení využívající souvislost s použitím odstraňovače ropy Corexit a v přírodě volně se vyskytující bakterie Vibrio vulnificus, která způsobuje vyrážky a další závažnější onemocnění a která se objevila ve zvýšené míře právě po ropné havárii. V Mexickém zálivu se však Vibrio vulnificus vyskytovala už od roku 1990 (včetně případů smrti na infekci), viz https://en.wikipedia.org/wiki/Vibrio_vulnificus (Vibrio vulnificus je druh gram-negativních, pohyblivých, zakřivených tyčinek, patogenních bakterií rodu Vibrio, je přítomný v mořském prostředí, jako jsou ústí řek, brakické rybníky nebo pobřežní oblasti, souvisí s V. cholerae, původcem cholery). Po ropné havárii byl Mexický záliv vhodným prostředím, ve kterém se tato bakterie mohla šířit. Olej ve vodě, spolu s chemikáliemi, které použili, vytvořil ideální prostředí pro Vibrio, v němž prosperovalo.

Většinu negativních účinků na zdraví lidí přicházejícím do styku s vodou z Mexického zálivu (z koupání, deště či pozření mořských plodů) lze vysvětlit také masivním použitím vysoce toxického dispergačního činidla Corexit samotného. Jermaková snad vychází z tohoto článku z roku 2016 https://journal-neo.org/2016/09/14/cynthia-the-flesh-eating-s/, který dává dohormady Synthiu s masožravou bakterii Vibrio, ačkoliv ani jediný jeho zdroj to neuvádí – naopak míchá tři věci dohromady – Synthii, Corexit a Vibrio:

V článku je odkaz na článek https://www.theregister.co.uk/2011/01/07/deepwater_horizon_metane_bacteria/, v němž není řečeno, že to byla synthia, která požírá ropu, ale byla to bakterie, která likvidovala skleníkový plyn metan.

Dále odkaz na článek o bakterii konzumující maso, která zabíjí plavce na Floridě https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2015/06/25/beach-water-bacteria/29270185/ – jedná se však o bakterii Vibrio vulnificus.

Jermakovová tedy říká, že nepublikuje žádnou vědeckou studii kvůli cenzuře, ale zároveň se pouští do velkých konspiračních teorií na základě svého objevu fragmentu Synthie ve viru COVID-19. Nepodložené je proto i její tvrzení, že pokud viru COVID-19 místo uhlovodíku nabídneme náhradu, kterou nerozpozná jako pro sebe nebezpečnou, přijme ji, a ta ho následně zničí (např. Hydrogenuhličitan sodný NaHCO₃), čímž Jermakovová navádí k pití sody. Pití sody na lačno je metoda, kterou od osmdesátých let skutečně propagoval ruský lékař Ivan Pavlovič Neumyvakin, ale je nutné dodat, že tato medicína je značně alternativní, neotestovaná a nepanují o ní jednoznačné závěry. O tom, zda Jermakovová opravdu doporučila tuto metodu kolegům v Číně, kde by se po ní začali lidé ozdravovat, není nic známo.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.