Řetězovou formou je rozesílán text z dezinformačního webu Skrytá pravda. Opět další z řady takových, které útočí na demokratické politiky, EU, ale rozdmýchávají generační svár. Spojuje v sobě všechna tato obvyklá témata.

Tvrzení:

„Všichni dědkové a báby, soudci a lékaři nad 60 let jsou nesvéprávní, ohlásila Jourová. Seberte jim konta, účty a maily!

Neuvěřitelná, skutečně neuvěřitelná arogance, drzost, až hyenismus!Nastupuje Hitlerjugend? Nastupuje vyhlazování starší generace? Všem starším nad 60 let se seberou účty, maily a jedině pod kontrolou milicí, které vyškolí Člověk v tísni a Hamáčkovo komando, budou moci pod dohledem vyškolené mladé generace psát svým přátelům?

Neuvěřitelná urážka a špína. Nebo extremistická provokace komisařky Jourové?

Jourová: Nenechávejte seniory samotné u počítačů

Už jsem mluvila s mladými youtubery, ať osloví svoje vrstevníky a vyzvou je, ať se baví s babičkou a s dědečkem. Ať je nenechávají samotné u počítačů, nenechávají je dostávat se do stavů strachu a hysterie. Nevidím za tím jen společenskou škodlivost toho, že se distribuují nějaké lživé informace. Pro mě je to i obrázek toho, že máme seniory, kteří jsou tomu vystaveni kvůli tomu, že jsou s tím sami. To je obrovský společenský problém.“

Fakta:

Podnětem je zjevně rozhovor eurokomisařky Věry Jourové pro Aktuálně.cz 27. 6. 2019. Tam se o nějaké zbavení počítačové ani jiné svéprávnosti vůbec nemluví. V rozhovoru zaznělo:

Dezinformace se nešíří jen přes sociální sítě, ale i řetězovými e-maily, které si navzájem mezi sebou posílají zejména senioři.

Už jsem mluvila s mladými youtubery, ať osloví svoje vrstevníky a vyzvou je, ať se baví s babičkou a s dědečkem. Ať je nenechávají samotné u počítačů, nenechávají je dostávat se do stavů strachu a hysterie. Nevidím za tím jen společenskou škodlivost toho, že se distribuují nějaké lživé informace. Pro mě je to i obrázek toho, že máme seniory, kteří jsou tomu vystaveni kvůli tomu, že jsou s tím sami. To je obrovský společenský problém.

Je v tomhle Česko nějak specifické?

Běží to po celé Evropě. Řekla bych ale, že čeští senioři jsou extra vystrašení. Jsou extra snadnou kořistí.

Čím si to vysvětlujete?

Je to způsobem života a tím, že senioři čelí internetovému tlaku sami. Je to apel na rodiny, aby s tím něco dělaly. Myslím, že s tím souvisí také problémy se šmejdy, kteří prodávají lidem předražené zboží a pak na ně používají agresivní metody prodeje. To je úplně ze stejného soudku. Český senior je prostě snadná kořist.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/eurokomisarka-jourova-jsme-pod-proudem-dezinformaci/r~05ffa576974d11e98aa4ac1f6b220ee8/

Je patrné, že ač uplynuly od rozhovoru dva roky, nic z výhružek, které dezinformační dopis přináší, se nestalo. To je dost vlažný nástup nové totality, pamatovali jsme u nás v minulém století dva lepší sekáče.

Podstatné je, co Věra Jourová skutečně říká a co z toho je důležité. Ale běda, když chce někdo chránit starší lidi před útoky podvodníků, tak je vlastně zlý! Kdepak, u nás přece nemáme žádné důchodce, které někdo vyláká na „výlet“, pak je zavře v místnosti, odkud jim nedovolí odejít ani na záchod a podrobí je pak marketingovému vymývání mozků. Ne, ne, to se jistě neděje. Všechny ty příběhy o nákupech „speciálních“ prošívaných dek a „unikátních“ zabroušených hrnců za slušné sumičky, to si jistě někdo vymyslel. Stejně jako podomní obchodníky, co zvoní babičkám u dveří a vnutí se dovnitř a vnutí jim nějaké absurdní internetové tarify, byť má babička jen tlačítkový mobil a v jejím bytě počítač nenajdete. Pokud se tam ale počítač připojený k internetu vyskytne, jsou senioři vystaveni stejnému tlaku jako všichni ostatní. Riziko není v tom, že by byli hloupější než ti mladší. Mohou být naopak často inteligentnější, vzdělanější a zkušenější. Útočníci využívají jedné specifické slabiny a to je osamělost, která se nižších ročníků tolik netýká. I mladí a ostřílení odbojáři, když je věznitelé umístili do samotky a vystavili nepřetržitému tlaku, nakonec prodělali změnu myšlení. Statisticky jen málo lidí odolá. To, co trýznitelé všelijakých tajných policií navozovali uměle upíráním spánku a jídla, má ve vyšším věku ekvivalent ve zdravotním stavu, který se u lidí během jejich životní dráhy málokdy zlepšuje.

Útočník také využívá toho, že mnoho lidí jsou v zásadě osoby dobré a nepředpokládají u druhých podvodné jednání za nečistým účelem.

Vědecké studie ukazují, že sklon podlehnout dezinformacím není jen otázkou věku, ale faktor to je. Pokud to někdo popírá, nemá pravdivý pohled na sebe samotného. Pravda nás ale osvobodí a náš život může zlepšit.

„Dezinformace způsobují vážné škody, od zasévání pochybností o moderní medicíně až po podněcování násilí. Starší dospělí jsou k nim obzvláště náchylní – během amerických voleb v roce 2016 sdíleli nejvíce falešných zpráv. Nejintuitivnější vysvětlení tohoto vzorce viní kognitivní deficity. Starší dospělí sice zapomínají, kde se naučili informace, ale plynulost zůstává zachována a desítky let nashromážděné znalosti jim pomáhají vyhodnocovat tvrzení. Kognitivní úbytek tedy nemůže plně vysvětlit zapojení starších dospělých do falešných zpráv. V pozdní dospělosti dochází také k sociálním změnám, včetně všeobecné důvěry, obtížného odhalování lží a menšího důrazu na přesnost při komunikaci. Starší dospělí jsou navíc v sociálních médiích relativními nováčky, kteří mohou mít problém rozpoznat sponzorovaný obsah nebo zmanipulované obrázky. V postpravdivém světě by intervence měly zohledňovat měnící se sociální cíle starších dospělých a mezery v jejich digitální gramotnosti.“

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7505057/

Všimněme si, co se tam říká. „Digitální gramotnosti.“ To přece zná každý, i mladík, když si pořídí lepší mobil a chvíli s jeho ovládáním zápolí. Takže to není žádné pohrdání staršími lidmi, všichni jsme v něčem laici. Jakmile si to přiznáme, všechno je lepší o pět set procent.

Pokud někdo šíří představu, že lidé žijící osaměle a ve společenské izolaci nepotřebují pomoc a komunikaci, sám nemá dobré úmysly. Proč by někdo měl být sám, když se na něj valí neověřené a neověřitelné „zprávy“ z anonymních zdrojů? Taková varování jsou krajně podezřelá. Hlavně aby si podivní autoři vydělali na své dobře střižené obleky šité na míru, luxusní auta a posloužili někomu v pozadí, kdo tohle všechno řídí.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.