Řetězovými e-maily, ale i sociálními sítěmi (1, 2) se šíří příspěvek, který se naváží do České pirátské strany a šíří o ni spousty nepravdivých informací. Příspěvek rozebírají Čeští elefové.
Tvrzení: „Piráti očima amerického novináře. Píše Erik Best, americký novinář žijící v Praze. Co by se stalo, kdyby Piráti vyhráli volby a premiérem se stal feťák Bartoš? Nejdřív by zlikvidoval vše, c zavedlo ANO. Valorizaci důchodů a vrácení jejich výši na dobu před rokem 2017“
Fakta: Není jasné, co se myslím tím „vše, co zavedlo ANO“. Valorizaci důchodů nezavedla strana ANO. Výše valorizace (navýšení, které má držet reálnou výši důchodů s ohledem na inflaci) je dána zákonem o důchodovém pojištění z roku 1995 podle pravidel stanovených v § 17. Pisatel si tu zřejmě plete valorizaci s mimořádnou částkou 5000 korun vyplacenou důchodcům na konci roku 2020. To ovšem jednak není valorizace, jednak to byl návrh ministryně Jany Maláčové (ČSSD) a nikoli ANO.
Pokud jde o valorizace, Piráti se ve Sněmovně vyslovili pro to, aby důchodci již valorizovanou částku dostali dříve, jak o tom píše mj. poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Sněmovnou dnes prošel pozměňovací návrh, který jsem podal pro napravení nespravedlnosti při valorizování důchodů. Protože stávající zákon valorizuje částku až od termínu první výplaty důchodu v lednu, přichází ta část seniorů s výplatou na konci měsíce o valorizační částku skoro za celý leden. Novou úpravu předloženou Piráty, která stanoví navýšení důchodů od 1. ledna, podpořili i další poslanecké kluby: ODS, SPD, KSČM, KDU-ČSL a STAN. Podpory klubů si vážím a děkuji všem poslancům, kteří pro návrh zvedli hlas. Jedná se o jednoduché systémové řešení dlouhodobé nespravedlnosti,“ píší Piráti.
Tvrzení: „Dále by legalizovali svoji milici ANTIFA, která by rozpoutala v České republice peklo. Byla by nad policií.“
Fakta: Pirátská strana nemá nic společného s hnutím -Antifa. „Ivan Bartoš není a nikdy nebyl členem organizace Antifa. Vlajku, kterou vlastní, koupil v berlínské čtvrti Kreuzberg a považuje ji za historický symbol odporu německé společnosti proti nastupujícímu nacismu ve 30. letech,“ píše web Pirátů.
Antifa není centralizovaná organizace. Organizované násilné bojůvky organizuje spíše ve Spojených státech tamní krajní pravice. Patří k nim například tzv. Oath Keepers (Přísežníci), Proud Boys (Hrdí chlapci) a boogaloo. Z tohoto ideového prostředí vzešel i Timothy McVeigh, který v Oklahoma City provedl největší teroristický útok na americké půdě před 11. zářím.
Tvrzení: „Konečně by došlo k tomu, k čemu se zavázali u George Söroše a proarabského vedení Internacionály pirátských stran, t.j. zaplavit republiku ilegálními migranty.“
Fakta: „Piráti se snaží řešit migrační politiku v souladu s mezinárodním právem. Stát i EU by měli bojovat proti nelegálnímu převaděčství, řešení případného azylu by se mělo odehrávat ideálně mimo EU. Pokud už je nějaký politický uprchlík legálně přijat, je i v zájmu celé české společnosti pomoci s integrací – jednou z možností je například pomoc s nalezením pronájmu obdobně, jako by mělo být pomáháno i všem občanům České republiky,“ píší Pirátské listy.
Pověsti o spojení Pirátů a George Sorose šíří například ruský web Sputnik (2. listopadu 2019), který cituje poslance za SPD Radima Fialu podle jeho výroků na Parlamentních listech a sociálních sítích.
Fiala tvrdí, že se chystala schůzka Pirátů s Ústavem nezávislé žurnalistiky a že pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík dva roky studoval ve Velké Británii na stipendium od Sorosovy Open Society Fund. To není žádné odhalení a je to součást jeho oficiálního životopisu. „Díky stipendiu nadace Open Society Fund dva roky strávil na Brentwood School v Essexu ve Velké Británii, kde složil i tamní maturitní zkoušku.“ Stipendium od George Sorose měl kdysi i dnešní maďarský premiér Viktor Orbán.
Žádní řízení a úkolování Pirátů ze strany George Sorose nebylo nikdy prokázáno, ani žádné finanční prostředky, které by od něj strana dostala. Není zřejmé, jak Piráti plánují „likvidaci Slovanů“. Břemeno dokazování leží na tom, kdo by takové věci tvrdil.
Tvrzení: „A nejen to, definitivně by odstranili Benešovy dekrety, aby začala konečná likvidace českých zemí.“
Piráti nemají s otázkou Benešových dekretů nic společného. V červenci 2019 se ve Sněmovně hlasovalo o usnesení, které navrhovala SPD: „Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky považuje zpochybnění platnosti Benešových dekretů a případnou restituci majetku zrádců a kolaborantů zabaveného na základě těchto dekretů za přímé ohrožení suverenity a bezpečnosti České republiky.“ Většina pirátských poslanců se při hlasování zdržela, jejich hlasování nebylo jednotné.
Téma rušení Benešových dekretů je značně umělé, protože u nás není žádná politická síla, která by něco takového měla v programu. Otázka se řeší pouze v rámci soudních sporů, kde jde o zjištění, zda se Benešovy dekrety na postižené v konkrétním případě skutečně vztahovaly, například zda šlo skutečně o osoby německé národnosti, což je něco zcela jiného.
Pokud jde o majetkové nároky sudetských Němců, situace se změnila již v roce 2015: Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) vypustilo ze svých stanov formulaci, že bude usilovat o vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. Debata o tzv. zrušení Benešových dekretů pokračuje, ale je to píše hodnotový spor, zda lze uplatnit princip kolektivní viny pouze na základě příslušnosti k nějaké národnosti.