Řetězovými e-maily se stále šíří dubnový článek Aeronetu s dezinformací o údajné existenci důkazů, že virus SARS-CoV-2 vznikl v americké vojenské laboratoři USAMRIID ve Fort Detrick v Marylandu. Této konspiraci se věnují i Čeští elfové.

Vyvracet každou nepřesnost nebo lež by bylo strašně zdlouhavé, protože text se jimi jen hemží. Takže podejme pravdivou zprávu s odkazy, na kterých si to soudný člověk může dohledat. Je možné, že některé odkazy nebudou funkční. Není to proto, že by byly falešné nebo neplatné, ale prostě proto, že se nám v Evropě nezobrazují. Je tedy potřeba použít některou z VPN aplikací. Nejjednodušší je Hola Free VPN, která se integruje přímo do prohlížeče a na jedno kliknutí umožní přepnout se do USA módu…

Na úvod důležité pojmy:

U.S. Army Medical Research Institute of Infectious Diseases ( v textu USAMRIID)

Největší laboratoř Ministerstva obrany USA, umístěná na americké vojenské základně Fort Detrick ve městě Frederick, stát Maryland.

US Centers for Disease Control and Prevention (v textu CDC)

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí; národní institut USA pro veřejné zdraví pod ministerstvem zdravotnictví.

7th International Military World Games (v textu MWG)

  1. Světové vojenské hry, které se konaly v říjnu 2019 ve Wu-chanu.

George Webb

Profesionální konspirátor.

Zhao Lijian

Čínský politik, v současnosti mluvčí Ministerstva zahraničí Číny.

Robert R. Redfield

Americký virolog, v současnosti ředitel CDC.

Maatje Benassi

Civilní zaměstnankyně US Army, účastnice MWG; lživě označena za „pacienta nula“ v USA.

Celý příběh amerického „pacienta nula“ ve stručnosti

V městě Frederick ve státě Maryland, na vojenské základně Fort Detrick, sídlí od roku 1969 USAMRIID, největší laboratoř Ministerstva obrany USA. Má na starost výzkum a vývoj vakcín proti těm nejnebezpečnějším nemocem, v čele s Ebolou, SARS, virusem Zika, atd.

Po kontrole, kterou v USAMRIID v červnu 2019 provedlo CDC, byla uzavřena část laboratoří s nejvyšším stupněm ochrany. Zpráva konstatuje, že laboratoř neměla „dostatečné systémy pro dekontaminaci odpadních vod“ z laboratoří s nejvyšší bezpečností. Mluvčí laboratoře uvedla, že při povodni v květnu 2018 došlo k poškození parního sterilizátoru a od té doby byla k dekontaminaci používána chemická metoda. Mluvčí také řekla, že nedošlo k ohrožení veřejného zdraví, zranění zaměstnanců, ani k úniku nebezpečného materiálu. Zpráva o tom vyšla v místních novinách The Frederick News-Post a na specializovaných webech.

Zdroje:

https://www.fredericknewspost.com/news/health/fort-detrick-lab-shut-down-after-failed-safety-inspection-all-research-halted-indefinitely/article_767f3459-59c2-510f-9067-bb215db4396d.html

https://www.the-scientist.com/news-opinion/cdc-shuts-down-army-labs-disease-research-66235

https://globalbiodefense.com/2019/08/05/research-halted-at-usamriid-over-biosafety-issues/

 

Konspirátoři samozřejmě tvrdí, že došlo k úniku nebezpečných látek. Samozřejmě bez důkazů.

Koncem listopadu 2019 CDC povolilo částečný náběh laboratoří s nejvyšším stupněm ochrany. Začátkem března 2020 laboratoř hlásí, že zahajuje studium nového koronaviru. Plně jsou laboratoře zprovozněny 27. 3. 2020. Díky kontrolním mechanismům a necenzurovaným médiím, o kterých si mohou v Číně nebo Rusku nechat jenom zdát, jde tedy o dobře zdokumentovaný případ.

Mezitím se ale něco stalo

Dne 11. 3. 2020 ředitel CDC Robert Redfield při slyšení na výboru Kongresu USA ohledně začínající epidemie řekl, že některé úmrtí na chřipku v USA byly později identifikovány jako úmrtí na nemoc COVID-19. Neřekl sice kdy tito lidé zemřeli, ani žádné další detaily, ale i tak to bylo něco, na co čínská strana čekala jako na smilování. Potřebovala nějak čelit brutálnímu tlaku prezidenta Trumpa, který od začátku pandemie mluví zásadně o „čínském“ viru.

Videa s Redfieldem se obratem chopil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Jilian a hned následující den přenáší pozornost od laboratoře ve Wu-chanu k laboratoři v USA tímto tweetem:

!CDC nachytáno při lži. Kdy onemocněl první pacient v USA? Kolik lidí je infikováno? V kterých nemocnicích leží? Mohla to být armáda USA, která přivezla epidemii do Wu-chanu. Řekněte pravdu! Zveřejněte data. USA nám dluží vysvětlení!“

Hlavní story

V říjnu 2019 se ve Wu-chanu konaly 7. Světové vojenské hry, kterých se zúčastnily také stovky atletů z USA. Mezi zúčastněnými americkými sportovci byla i Maatje Benassiová. Maatje se na hrách zúčastnila cyklistického závodu na 50 mil. Bohužel měla v závěru pád, při kterém jí praskla helma a měla chvíli vyražený dech, závod ale dokončila. Vyražený dech = potíže s dýcháním, a ty skvěle zapadly do mozaiky konspirátorů jako příznak onemocnění COVID-19.

Není vůbec jasné, jakými pochody dospěli konspirátoři k závěru, že „právě američtí vojáci, kteří přijeli 18. října 2019 do Wu-chanu s sebou přivezli z Marylandu nákazu Coronavirem“. Zřejmě předpokládají, že měli v přísně střežených laboratořích ve Fort Detrick závěrečné soustředění?!? Maatje sice pracuje pro armádu Spojených států, ovšem ne ve Fort Dericku, ale jako civilní zaměstnanec na základně Fort Belvoir ve Virgínii. Její manžel Matthew pracuje jako civilní zaměstnanec v Pentagonu. Po zveřejnění tweetu čínského mluvčího Zhao Lijiana se tématu se chopil profesionální konspirátor George Webb, 59 letý Američan, „bílý muž“ se skoro 100 000 followery na YouTube. Dne 22. 3. vyzval vládu USA, aby zveřejnila lékařskou zprávu Maatje Benassiové a ostatních amerických účastníků her. Toho se samozřejmě hned chopil deník The Global Times, v angličtině vycházející hlásná trouba komunistické strany Číny.

Konspirátor George Webb tedy spojil problémy v laboratoři USAMRIID s účastí amerických sportovců na MWG 2019 a dýchacími problémy americké sportovkyně Maatje Benassi, a stvořil z ní amerického pacienta nula. Když už byl v tom, přimíchal k tomu vedle Maatje a manžela Matta také jejich jmenovce Benny Benassiho, známého italského dýdžeje. Ten se měl údajně také her účastnit a později rozšířit virus do Itálie, resp. Holandska, kde měl být dokonce prvním pacientem s COVID-19!

Čínské úřady poté ještě přitlačily na pilu tím, že toto obvinění znovu zopakovaly v souvislosti se zjištěními, že krátce po uzavření laboratoře USAMRIID došlo v USA k vypuknutí mohutné nákazy pneumonií, tedy zápalů plic. Nic takového samozřejmě není v místním tisku dohledatelné, opět chybějí jakékoli důkazy.

Webb dokonce obvinil Maatje a italského dýdžeje Bennyho Benassiho ze spolčení za účelem rozšířit virus po světě. Velmi brzy se ukázalo, že nic z toho, co tvrdí George Webb, není pravda. Ani Maatje, ani manžel Matt nemoc COVID-19 neprodělali, jediné co prodělali je šok z toho, co dokáže lidská hloupost, arogance a nenávist. Období po 22. 3. je pro ně jedna noční můra, jejich jména vyskakují na internetu jako hlavní příčina rozšíření nemoci COVID-19 v USA, je jim vyhrožováno smrtí. Opakovaně žádali YouTube o odstranění konspiračního videa George Webba, ale i když YouTube vyhoví, škody už byly napáchány a video se stejně objeví zase jinde.

O co méně už lze dohledat konspirační video George Webba na YouTube, o to více samozřejmě rezonuje v Číně. Okamžitě ho přejaly sociální sítě WeChat, Weibo nebo Xigua Video a je opatřeno čínskými titulky. Zbývá ještě dodat, že italský dýdžej Benny Benassi své americké jmenovce nezná, příbuzní nejsou. Nemoc COVID-19 také neprodělal a Holanďan není ani náhodou. Potvrdil to v telefonickém rozhovoru se stanicí CNN, který pro své fanoušky vysílal živě na svém YouTube kanálu 23.4.

Zdroje:

https://edition.cnn.com/2020/04/27/tech/coronavirus-conspiracy-theory/index.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8261173/US-Army-reservist-center-Chinese-conspiracy-theories-claiming-brought-virus-Wuhan.html

Zprávy, které se z dezinformačních webů typu Aeronet na nás denně valí, mají sice jepičí život, dovedou ale napáchat spoustu zla a ničit lidské životy. Smutné je, že na podobné konspirace naskakují už i jinak seriózně se tvářící servery typu Rocklen24, kde se cosi pod krycím názvem „Pařížská spojka“ v tomto bahně úplně vyžívá. Redakci to nevadí.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.