Na Facebooku se znovu šíří text (formou samostatného příspěvku, ne grafiky), ve kterém se tvrdí, že po sametové revoluci bylo u nás zničeno hospodářství. „Jeden americký diplomat  o nás prohlásil : Máme vás dobře zanalyzované. Vypadáte dobře, jste výborní technici, sportovci, máte krásné ženy, měli jste jeden z nejlepších průmyslů na světě. Z 3500 oborů jste jich provozovali 1800, to neměl nikdo. Od výroby knoflíků, skla, porcelánu, piva, zbraní až po jaderné elektrárny. Máte nádhernou zemi, ale máte jeden velký průšvih. Jste všichni proti všem. Nejste schopni se na ničem domluvit, nemáte disciplínu. Vy se sjednotíte jednou za dvacet let, když vám sem přijedou cizí tanky nebo vyhrajete olympiádu v hokeji. Co se vám však za posledních 30 let podařilo, to se nepodařilo ani minulému režimu. Úplně vynulovat úspěchy, kterých jste v minulosti dosáhli. Dnes jste pouze skladem a montovnou Evropy,“ píše se v příspěvku.

Kdy, kde a jaký americký diplomat do řekl, se samozřejmě nedozvíme. Faktem ovšem je, že komunistický průmysl byl po revoluci v prostředí volného trhu mnohdy nekonkurenceschopný. Ačkoliv se po roce 1989 děly určité podvody, české hospodářství se muselo transformovat. Nemohlo totiž spoléhat na výrobní kvóty vydané RVHP o odběru určité zboží do východní zemí, bez ohledu na kvalitu.

Nutno také dodat, že RVHP sice do určité míry drželo československé hospodářství na nohou, na stranu druhou nám bylo zakazováno vyrábět některé modernější stroje. Příkladem můžou být jednotky metra, které si Československo chtělo vyrábět samo a dokonce existovaly i prototypy, ale nakonec muselo odebrat zastaralé ESČ ze Sovětského svazu.

V krátkosti jde tedy napsat, že po odstranění železné opony o část našich výrobků nebyl zájem. Byly buď drahé nebo zastaralé. Hospodářství se tedy muselo transformovat a České republika se specializovat na výrobu zboží, o který je zájem. V současné době patří ČR mezi velmoci ve výrobě automobilů. Hlavními odvětvími českého hospodářství jsou strojírenství, automobilový průmysl, elektrotechnika, chemický průmysl a potravinářský průmysl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.