Na Facebooku se šíří koláž o tom, že americká CNN měla dvakrát informovat o smrti jednoho člověka. Údajně měl zemřít nejprve v Afghánistánu a následně i na Ukrajině. V Afghánistánu byl představován jako novinář, na Ukrajině jako aktivista. Jedná se však o hoax. Jedná se jen součást snahy nahlodat důvěru v média informující o ruské invazi.

Oba tweety informující o smrti Bernieho Gorese byly falešné. Účet CNN Ukrajina ani CNN Afganistán nepatří společnosti CNN. Účet CNN Ukrajina byl krátce po zveřejnění tohoto falešného status zablokován.

Podle zpětného vyhledávání obrázků jde navíc o fotografii známého youtubera Jordieho McCratyho Jordana.

Zdroj: DW


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.