Už jsme psali, že prokremelskými aktivisty je často argumentováno, že agrese Ruska vůči Ukrajině je jen následek agrese Ukrajiny, kterou měla provádět v letech 2014-2022 na Donbase. V této souvislosti se objevují nejčastěji zprávy o 14 tisících zabitých lidech (ve skutečnosti se jedná o výčet včetně více než 8 tisíc zabitých vojáků na obou stranách), masakru v Oděse nebo o „Aleji andělů“.

Nyní se budeme právě Aleji andělů. Památník Alej andělů se skutečně nachází poblíž ukrajinského Doněcku. Nechala ho tam zřídit International Chlidren commision (ICHC). A uvádí, že za „více než šest let války na Donbasu bylo podle monitorovací mise OSN zabito 147 dětí, 98 mužů a 49 žen, 363 dětí bylo zraněno“. Ani stránka nevládní organizace v žádném případě neuváděla, že se jedná o oběti „banderovců“. Nutno však dodat, že ICHC byla neziskovou organizací ze Srbska a s největší pravděpodobností byla ovládaná Ruskem. Poté, co Doněck ovládli separatisté podporovaní Ruskem, se památník stal součástí prokremelské a protiukrajinské propagandy.

Web Spravdi vysvětluje jak autoři pomníku došli k číslu 147 dětských obětí. „Podle zprávy Rádia Svoboda v létě 2014 ruská televize NTV oznámila, že ´ve vesnici Rozsypne se kolona aut s uprchlíky, většinou ženami a dětmi, dostala pod palbu ukrajinské armády. Hlásí se smrt tříletého chlapce a více než deset lidí je zraněno´ Bezpečnostní služba Ukrajiny však zveřejnila nahrávku odposlechnutého rozhovoru mezi dvěma ozbrojenci tzv. ´DLR´, z níž vyplývá, že konvoj v Rozsypném byl omylem rozstřílen samotnými separatisty,“ uvádí ukrajinský web Spravdi. Právě jméno tohoto tříletého dítětě je přitom jedno ze jmen, které se nachází na památníku. Za smrt tohoto dítěte tedy nemohou Ukrajinci a památník rozhodně není důkazem jen agrese Ukrajinců.

Web Spravdi uvádí i další příklad. „Poté, co se objevila informace, že 14. července 2014 byla ve Vinnycji ruskými raketami zabita čtyřletá dívka a 7 a 8letý chlapec, proruské kanály Telegramu reagovaly na zprávu odkazem na smrt malé Kiry Žukovové a její matky Chrystyny. Proruské kanály to okamžitě svedli na Ukrajince. Babička obětí se však obrátila na ukrajinské úřady a Ukrajince nikdy ze zabití neobvinila.“ V tomto případě se tedy neví, čí raketa zabíjela, ruskou propagandou je však věc prezentována jako agrese ukrajinské armády.

Existuje i stránka, která se věnuje Aleji andělů. Zde se nacházejí i videa s přiznáními ukrajinských vojáků. Jak však uvádí stránka Spravdi, jednalo se o přiznání válečných zajatců, kteří k přiznáním byli donuceni. Zároveň se zajatými ukrajinskými vojáky mohli mluvit jen ruští novináři.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.