Sociálními sítěmi se v pátek večer začal šířit dopis, který měl napsat střelec z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Z dopisu se může zdát, že motivem střelce mohl být boj za klima a útočník trpěl nesnesitelným tinnitem. Policie však popřela, že by uvedený dopis byl pravý.

Protože je víkend, odpověď policejního mluvčího majora Jana Daňka byla strohá, ale jasná. Na přímý dotaz, kdy jsme mu šířený dopis zaslali odpověděl: „Dobrý den, toto není dopis střelce. S pozdravem, mjr. Jan Daněk.“ Následně policie (na sociální síti X) označila výtvor za snahu přilákat na sebe pozornost.

Tip nám poslal Václav Feigl 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.