Na sociálních sítích se šíří videa, na kterých muž v Praze provokuje lidi, o kterých se domnívá, že jsou z Ukrajiny. Lidem nejprve sprostě nadává, strká do nich. Když se dočká reakce, a mnohdy od lidí, kteří Ukrajinci nejsou, začne křičet, že ho někdo napadl. „Pomoc! Ukrajinec,“ začal křičet provokatér potom co se dočkal reakce. Vše se odehrálo v pražských Vinohradech na zastávce Jana Masaryka.
„Obyvatel domu umístěného naproti autobusové zastávce v komentářích k příspěvku uvedl, že dnes stejný muž napadl i další lidi. Záměrně vyprovokoval konflikt a natočil, co se dělo. Očitý svědek zavolal policii. Tam jí bylo řečeno, že už pátrají po agresorovi,“ uvedla stránka Vinegret.
Faktem je, že s blížícími se volbami v ČR sílí protiukrajinské nálady. Někteří čeští politici využívají protiukrajinskou rétoriku ke zvýšení své popularity. Strany jako SPD nebo část ANO částečně těží z nespokojenosti občanů a oslovují voliče kritikou vlády kvůli podpoře Ukrajiny. Téma “pomáháme Ukrajincům místo našim lidem” se stalo politickým nástrojem pro mobilizaci nespokojených voličů. Dezinformace a populistické narativy tento pocit posilují tvrzením, že Ukrajinci dostávají nezasloužené výhody na úkor místních obyvatel. Ruské dezinformační kanály aktivně šíří narativy, které oslabují podporu Ukrajiny – například tvrzení, že válka je zbytečná, že Zelenskyj je korupčník, nebo že Ukrajina stejně nemůže vyhrát. Česká informační sféra je tímto ovlivněna skrze sociální sítě, proruské weby a některé alternativní mediální platformy.