Nejen na Facebooku se šíří text, který tvrdí, že Agrární komora svolává protestní jízdu na Prahu. Konat by se měla 15. února 2024. Akce by měla být uspořádána po vzoru Německa.

Mluvčí Agrární Komory ČR (AK ČR) Barbora Pánková uvedla, že komora nemá s touto akcí nic společného a že její pořadatelé své kroky s komorou nekonzultovali. „Na základě pátečního rozhodnutí představenstva a dozorčí rady platí, že nedoporučujeme zemědělcům protestovat až do 1. 3. 2024. Ministr zemědělství Marek Výborný dal lhůtu do konce února, jak zlepšit situaci v agrárním sektoru,“ konstatovala mluvčí komory tím, že jde o individuální akci organizátorů.

„Vedení Agrární komory ČR rozhodlo o odkladu celorepublikových zemědělských protestů do 1. 3. 2024. Do tohoto termínu Marek Výborný slíbil, že předloží návrh na řešení problémů agrárního sektoru. Dosavadní individuální akce zemědělců nebyly a nejsou konzultovány s vedením AK ČR,“ píše Agrární komora na sociální síti X (dříve Twitter). V tiskovém prohlášení tato instituce dále uvádí, že pokud ministr slíbený návrh řešení do začátku března nepředloží, vyzve komora zemědělce opravdu k protestním jízdám či jiným projevům nespokojenosti s cílem upozornit na jejich problémy.

„Od šířícího se příspěvku se distancovala také Hana Dufková, ředitelka ve společnosti MAS Sdružení Západní Krušnohoří a správkyně veřejné facebookové skupiny Protestní jízda, jež byla zřízena letos 12. ledna, tedy tři dny před první protestní jízdou českých zemědělců, uskutečněné na Chomutovsku. Tato jízda měla podle svých organizátorů za cíl podpořit protestující německé zemědělce a vyjádřit nespokojenost se směřováním českého zemědělství. Zhruba stovka zemědělských strojů při tomto protestu vyjela 15. ledna z Března u Chomutova ve směru k Hoře sv. Šebestiána na hranicích s Německem a poté se vrátila obcemi regionu zpět,“ píše Deník.cz.

Datum 15. února jako datum protestní akce šířil například astrolog Antonín Baudyš.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.