Dezinformační server Aeronet vydal 16. ledna dlouhý článek k situaci v USA. Titulek se zabývá sporem kolem smlouvy o zákazu raket krátkého a středního doletu INF. Rusko podle NATO a USA Rusko porušilo dohodu vývojem a nasazením nové rakety středního doletu Novator 9M729, která má dostřel do 5500 km. Rusko tyto výtky odmítá, ale prezident Trump dal v prosinci ultimátum 60 dnů, ve kterých musí Rusko tyto rakety zničit. Pokud tak neudělá, tak smlouvu vypoví. Následně by Rusko melo dalších šest měsíců na nápravu a pokud by nejednalo, smlouva by přestala být účinná.

Aeronet ale pokračuje v konspiračních teoriích… USA prý své budoucí rakety středního doletu rozmístí v Polsku, Pobaltí a na Ukrajině, kvůli bilaterálním vztahům a odvodům 2% HDP na obranu. Autor jde však ještě dál a tvrdí, že NATO tou dobou už nemusí existovat. Problémů s tímto tvrzení však celá řada. USA momentálně žádné pozemní rakety krátkého a středního doletu nemají, zakazovala je smlouva INF, a budou je muset vyvinout. To si nějaký čas vyžádá. Další podivná věc je nasazení raket s doletem několika tisíců kilometrů v Pobaltí. Ukrajině zatím USA dodaly jen finanční pomoc, instruktory a loni Trump rozhodl o prodeji protitankových systémů Javelin. Je nereálné, že by zmíněné státy měly prostředky na strategické nukleární vojsko, nehledě na fakt, že tento typ zbraní by žádný generál nepostavil do první linie, několik set kilometrů od hranic potenciálního nepřítele.

Aeronet se ale nevěnuje jen smlouvě INF, o které mluví v titulku, ale popisuje celou řadu dalších událostí z USA a s patřičně pro-kremelským kontextem.

Government shutdown
Tento výraz popisuje zastavení provozu americké vlády. Aeronet píše:
‘Americký prezident chce v rozpočtu vyčlenit více jak 5 miliard amerických dolarů na stavbu zdi na hranici s Mexikem, což tvrdě odmítají kongresmani za Demokratickou stranu, kteří odmítají pro státní rozpočet zvednout ruku, pokud bude obsahovat peníze na jakákoliv protimigrační opatření. Nejde jen o Trumpovu zeď na hranici s Mexikem, ale i o peníze v rozpočtu určené pro americká velká města, kde na radnicích vládnou členové Demokratické strany a ze svých měst dělají útočiště pro hispánské uprchlíky.’
V únoru 2018 demokratičtí politici podpořili navýšení prostředků na posílení prostředků na jižní hranici USA a totéž je v návrhu, který prezident Trump nyní odmítl, konkrétně demokrati navrhli 1,3 miliardy dolarů, ale nic z toho nemělo být použito na stavbu zdi. Trump dokonce odmítl i návrh jeho kolegů v Republikánské straně na obnovení provozu vlády, protože požaduje 5 miliard dolarů na stavbu zdi, které návrh neobsahoval.
Sanctuary Cities a Save Heavens nehrají aktuálně ve vyjednávání žádnou roli a je to jen uměle vytvořený kontext autorem článku, aby mohl mohl vykreslit politiky demokratů jako nepřátele imigračních pravidel a zákonů v USA.

Výlet do Portorika
‘Američtí vojáci pobřežní stráže nedostávají žold, plat nedostávají ani kongresmani a senátoři, takže ti se zvedli, opustili Washington a odjeli s více jak stovkou lobbistů na dovolenou do Portorika’
Za prvé jsou členové kongresu placeni i během nefunkčnosti americké vlády, někteří z nich odmítají plat, dokud nebude situace vyřešena. Cesta na Portoriko byla plánovaná měsíce dopředu a její účel byl jednání o přetrvávajících problémech po hurikánu Maria a následná charitativní akce na obnovu ostrova. Tedy žádná dovolená. 

NATO
Dále v textu se Aeronet věnuje informacím, že Trump chtěl s USA vystoupit z NATO.
‘Trumpovi vadí především to, že evropské státy nevydávají na zbrojení 2% HDP, ale mnohem méně, až na výjimky.’
Trump na adresu NATO uvedl celou řadu nepravdivých výroků a co se týče odvodů členských států pod 2%, tak na tu poukazovali snad všichni prezidenti, například Obama. Trump navíc zpochybnil platnost článku 5, společné obrany celé aliance, NATO považuje pro USA za mizernou dohodu a také jej označil za zastaralé. Tedy na Severoatlantické alianci kritizoval mnohem více věcí než vynaložené prostředky členských států na obranu.

Impeachment
‘Americký prezident může tuto patovou situaci kdykoliv ukončit tím, že vyhlásí na celém území USA výjimečný stav a moc v zemi převezme prezident Donald Trump jako vrchní velitel a jeho Sbor náčelníků amerických ozbrojených sil. V takovém případě hrozí Demokratická strana zahájením impeachmentu proti Donaldu Trumpovi za to, že uchvátil moc v zemi.’
Trump může problém patovou situaci vyřešit také tak, že přistoupí na kompromisní návrh obnovení financování vlády, které zmiňuji výše. Zeď bude pravděpodobně muset oželet, protože na ni nedostane finance od zákonodárců a slibováný plátce v podobě Mexika je myšlence sponzorování nakloněn ještě méně.
Stav nouze Trump zvažoval před týdnem, ale nerozhodl se pro něj hlavně z důvodu, že budoucí prezident za demokratickou stranu by se mohl zachovat stejně při prosazování své politiky, pro kterou by nenašel podporu. Že by v takovém případe demokraté vyhrožovali odvoláním z úřadu není pravda. Experti naopak mluvili o velmi širokých pravomocech prezidenta pro vyhlašování stavu nouze, které mu garantuje Ústava USA.

‘Na jedné straně chce americká armáda zbrojit a chce nové rakety středního doletu, ale na straně druhé nemá na výplaty žoldu vojákům pobřežní stráže, protože Donald Trump a kongres se vzájemně blokují’
Tady jde o ukázkové míchání jablek s hruškami. Ministerstvo obrany má odsouhlasený rozpočet na rok 2019, který má přes 600 miliard dolarů. Vojáci a další federální zaměstnanci však nejsou placeni kvůli nefunkční administrativě. Jakmile bude schválena dohoda o navýšení rozpočtu pro vládu, lidé zase půjdou do práce a dostanou svoje platy.
‘Představte si situaci, že by takové problémy měli v Rusku při schvalování rozpočtu. To by byl povyk v médiích, jak Ruská federace krachuje a vzniká ústavní krize a platební neschopnost.’
Tady autor ignoruje zcela rozdílné zázemí a vyspělost demokracie v případě USA a autoritativního režimu v případě Ruska. Závěrečné pojednání autora o krizi demokracie v USA je diletantské pojetí ruského pohledu na údajně rozvrácený západní svět, který se Rusko tak aktivně snaží rozeštvat a podle metody ‘rozděl a panuj’ následně ovládnout.


wpseo_editor