Advokáti vyzývají k podpoře Ukrajiny a zastavení šíření dezinformací. Skupina advokátů sepsala veřejnou výzvu, ve které se jednoznačně vymezila proti dezinformátorům a šiřitelům ruských narativů z vlastních řad. Jména konkrétních právníků v jejich textu sice nenajdeme, ale i tak je zřejmé, že se jedná především o počínání senátorky Mgr. Jany Zwyrtek Hamplové a JUDr. Jindřicha Rajchla, kteří jsou svými proruskými postoji a sdílením dezinformací proslulí.

„Na české politické scéně figurují advokáti a advokátky, kteří odmítají oficiální postoj představitelů České republiky ve věci války na Ukrajině. Tito vyzývají k jednání s Ruskem o dodávkách energií a zastavení dodávek zbraní a jiné materiální pomoci napadené Ukrajině, i snížení podpory ukrajinským uprchlíkům. Tito jedinci také výrazně podporují českou dezinformační scénu, či jsou přímo její aktivní součástí. Jako reakce vznikla iniciativa s cílem tyto tendence odmítnout,“ stojí v petici.

„Je zcela v pořádku, že se v politickém spektru objevují různé názory. Lež však není názor. Válka na Ukrajině odhalila různé názorové proudy, které jsou patrné i mezi advokáty. Zastánci těchto proudů požadují změnu české politiky, snížení či zastavení podpory Ukrajině, a naopak nepřímý nebo zcela přímý příklon k Rusku. Je u nich také zjevná podpora dezinformační scény. Někteří z těchto advokátů jsou také více či méně politicky aktivní. Jiní členové České advokátní komory, tj. advokátky, advokáti, advokátní koncipientky i koncipienti, se rozhodli proti hlasům z vlastních řad vymezit. Chtějí se jednoznačně distancovat od proruských a dezinformujících kolegů a zároveň ukázat široké veřejnosti, že proruští jedinci šířící polopravdy a lži nepředstavují většinu v advokátních řadách. Ba právě naopak, že čeští advokáti souhlasí s podporou napadené Ukrajiny, jakož i s podporou demokracie a bojem proti šíření dezinformací. Skupina advokátů v čele s Ondřejem Frimlem, Janem Vytřísalem a Janem Rohlenou proto odstartovala iniciativu v podobě veřejného prohlášení,“ stojí dále v prohlášení.

Petici zatím podepsalo přibližně 200 advokátů a přes 800 dalších lidí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.