Dezinformačními weby proletělo video, ve kterém vystupuje bývalý francouzský voják Adrien Bocquet. „Beru plnou zodpovědnost za to, co říkám. Na Ukrajině jsem byl svědkem válečných zločinů. Všechny spáchala ukrajinská armáda. Ale ve Francii o tom nemluvíme,“ tvrdí pro Sud rádio. Adrian Boquete celou hodinu tvrdil moderátorům Andre Berkoffovi a Augustinu Moriovi, že zločiny v ukrajinské Buči nebyly dílem ruských útočníků, ale „ válečných zločinů pluku Azov “. Řekl také, že američtí novináři, kteří s ním byli v Buči, natáčeli zinscenovaná videa, zatímco ukrajinská armáda sama použila těla civilistů k inscenaci „masakru v Buči“.

Co je zajímavé? Na jeho oficiálních profilech na Twitteru, Facebooku a Instagramu nejsou žádné údaje potvrzující jeho pobyt v Buči, ačkoli tyto profily dříve hojně využíval. Navzdory tomu Adrien Bocquet v pořadech, kterých se účastní, prohlašuje, že má stovky videí válečných zločinů ukrajinské armády“ . Dosud nebylo zveřejněno ani jedno jediné video či fotografie, které nebylo předáno francouzským orgánům činným v trestním řízení, které se přímo podílejí na vyšetřování.

Francouzský kanál BFM.TV odvysílal několik fotografií údajně potvrzujících Bocquetův pobyt na Ukrajině v rámci humanitární mise. Tyto fotografie byly pořízeny na pozadí dodávky s nápisem charitativní nadace Sheptytsky, která se ve skutečnosti nachází ve Lvově. StopFake zjišťoval jak dlouho Adrien s nadací spolupracuje a co přesně dělá. Oslovil tedy ředitele nadace Sheptytsky Charity Foundation Andriya Logina.

Andriy Login pro StopFake řekl, že Bocquet navštívil kancelář nadace ve Lvově pouze dvakrát a nikdy s nimi systematicky nespolupracoval. Při obou návštěvách dorazil Bocquet neohlášeně v soukromém vozidle a doručoval balíčky humanitární pomoci. Adrianovy soukromé návštěvy, při kterých ho doprovázelo několik lidí, se konaly 4. dubna v poledne a 6. dubna o půlnoci. Zároveň podle Andreye Logina nebylo možné mluvit s ním a jeho společníky: všichni mluvili pouze francouzsky (ačkoli ve svých rozhovorech Adrien Bocquet tvrdí, že rozumí trochu rusky a ukrajinsky, díky čemuž se dozvěděl, co „říkají mezi sebou ukrajinští nacisté“).

Detaily příběhu jsou také matoucí a odporují objektivní chronologii událostí v ukrajinském městě Buča v dubnu. Každý, kdo byť jen povrchně sledoval válečné události na Ukrajině, si toho všiml. Ale moderátoři pořadů poslouchají jeho příběh se zájmem, aniž by se ptali podrobně. Adrian Boquet například v pořadu Sud Radio z 10. května tvrdil, že když byl na Ukrajině, sloužil ukrajinské armádě a zásoboval je léky a první pomocí (ačkoli původním účelem jeho návštěvy byla údajně pomoc uprchlíkům a civilistům na Ukrajině). Později, po navázání přátelských kontaktů s plukem Azov, byl Adrian údajně svědkem četných zločinů spáchaných ukrajinskou armádou.

Adrien Bocquet, bývalý francouzský armádní odstřelovač a autor knihy Vstaň a jdi! Díky vědě řekl, že letos v dubnu navštívil Lvov, Buču a Kyjev. Řekl, že se vrátil z Ukrajiny na konci dubna poté, co tam strávil 16 dní. Jinými slovy, Bocquet dorazil na Ukrajinu v polovině dubna. Od poloviny do konce dubna 2022, kdy mohl navštívit Ukrajinu, již v Buči neprobíhaly žádné vojenské akce, nebyli zde žádní ranění a rozhodně žádní zajatí ruští vojáci. Buča byla obsazena ruskými jednotkami od konce února do 1. dubna. Již 1. dubna ve večerních hodinách bylo zveřejněno první video s mrtvolami v ulicích města. Jinými slovy, Adrian Bocquet nemohl být v Buči a sledovat „ neonacisty páchající válečné zločiny“.

Tvrdí, že bojovníci praporu Azov jsou doslova po celé Ukrajině, dokonce i na západní Ukrajině (kde se ví, že se nebojuje, čas 19:00 ). Azovští vojáci podle něj nosí „neonacistické odznaky, které nikdo nerozporuje“ . „Pracoval jsem s těmi chlapy a dával jim léky. Víte, jak probíhaly jejich rozhovory? Jelikož trochu rozumím ukrajinsky a rusky, smáli se, že kdyby je potkali, zabili by Židy nebo černochy. “ Na poznámku hostitele, že prapor Azov je stále malá část ukrajinské armády (pluk Azov je vlastně jednotka Ukrajinské národní gardy – pozn. red.), Adrian Bocquet odpovídá: „Oficiálně jich je 5000, ale jsou dobrovolníci, kteří se k nim připojují, takže tento počet by měl vynásobte 4 nebo 5. Je jich minimálně 20 tisíc. 20 000 pro Ukrajinu je obrovský prapor (čas 27:00).“

Ukrajina má podle odhadů 40 milionů obyvatel, takže hypotetických 20 000 takových vojáků by ani nebylo velké číslo pro celou zemi. Na začátku roku 2022 měla ukrajinská armáda více než 246 000 příslušníků, včetně 195 000 vojáků. Pokud by se dalo předpokládat, že prapor Azov by mohl čítat až 5000 mužů, jak sám Bocquet přiznává, je to 2,5 % celkových ukrajinských ozbrojených sil. Proto tvrzení, že bojovníci Azov byli „všude“, nemůže být pravdivé. Pluk Azov má také seriózní systém náboru, takže tvrzení, že počet dobrovolníků je čtyřikrát vyšší než počet bojovníků Azov je zkrátka nesmysl.

Informace šířené Adrienem Bocquetem ve francouzských médiích jsou tedy lži. Zdá se, že Francouz si také vymyslel příběh o vraždách za přítomnosti ruské armády, protože děj se plně shoduje se zápletkou videa vysílaného na ruských kanálech na konci března aktivně šířeny s cílem zdiskreditovat ukrajinskou armádu. Zobrazuje skupinu vojáků, kteří střílejí do nohou vězňů vyvážených z transportu. Na videu je vidět, jak se armáda ptá zadržených, kdo z nich je důstojník. Z rozhovoru mezi nimi se zdá, že se události odehrávají poblíž Charkova. Jinými slovy: Adrian Bocquete pouze reprodukuje obsah videa a ne skutečnou scénu, kterou mohl pozorovat v Buči. Navíc 11. dubna dorazilo na Ukrajinu francouzské komando technických a vědeckých pracovníků vyšetřovat válečné zločiny spáchané v oblasti Kyjeva. Oznámil to francouzský velvyslanec na Ukrajině Etienne de Ponsin. Žádný z dotázaných svědků neposkytl žádné důkazy, které by se vzdáleně shodovaly s tím, co mu řekl Adrien Boquet.

Vysílání Adriena Bocquetea se stává zbraní ruské propagandy ve Francii. Citáty z ní jsou však rozšířené i v ruských médiích. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova například zveřejnila prohlášení, která učinila ve francouzském Rádiu Sud na svých účtech na sociálních sítích. Údajná „svědectví“ Adriena Bocquetea tvořila také základ publikací v ruských propagandistických médiích Gazeta.ru, Izvestia, Lenta.ru, Komsomolská pravda a dalších ruských médiích. Dosud nebyly zveřejněny žádné důkazy na videu, které měl Francouz údajně mít, ani nebyly sdíleny s orgány činnými v trestním řízení EU. Adrien Boquet svým fiktivním vyprávěním vnucuje francouzské veřejnosti argumenty používané Ruskem k ospravedlnění agrese proti Ukrajině. Jeho fiktivní „důkazy“, že Ukrajina také údajně páchá zločiny proti civilistům a je nacistickým státem páchajícím „genocidu na Donbasu“ , by měly vést k závěrům, že „ není vše tak jednoznačné“, protože Rusko mělo údajně důvody započít útok na Ukrajinu.

Více na webu StopFake


author