Sociální sítí Facebook se šíří sestříhané video, z pořadu CNN Prima News, ve kterém hovořil i pardubický hejtman Martin Netolický i o zneužívání humanitární pomoci. Z videa se může zdát, že hejtman hovoří o tom, že lidé z Ukrajiny ve velkém zneužívají humanitární pomoci a jimi navázaných sociálních dávek.

Ve skutečnosti však mluvil o jednom konkrétním případu, kdy skupina Romů ze Zakarpatí měla dvojí občanství. Maďarské a Ukrajinské. A na základě ukrajinského pasu žádali o pomoc. Takoví Romové s maďarským občanstvím by měli nejprve směřovat přímo do Maďarska a využít tamní sociální systém, který by k nim měl přistupovat jako k vlastním občanům.

Na stranu druhou není dobré jen tvrdit, že Romové zneužívají sociální dávky bez kontextu. Kde se vzali lidé s dvojím pasem? „Maďarsko od počátku roku 2011 umožnilo získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. Do roku 2017 Maďarsko takových pasů rozdalo milion. Občanství získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem, tedy obyvatelé Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny. Důvody proč premiér Viktor Orbán tyto pasy rozdával jsou jednoduché. Jde o získání nových voličů. Pasy na Ukrajině se rozdávaly především ve městě Berehove (Beregszász), které Maďaři ze Zakarpatské oblasti považují za své centrum. V regionu žije zhruba 150 tisíc Maďarů. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů a olej do ohně přiléval samozřejmě i Viktor Orbán. Kolik maďarských pasů se na Ukrajině rozdalo není jasné, ale počty jdou zřejmě do desetitisíců. A mezi těmi, kteří maďarské pasy získali jsou i Romové,“ píše web Romea.cz.

„Je to víceméně důsledek Viktora Orbána a jeho agresivní politiky velkého Maďarska. Občanům okolních zemí nabízel maďarské občanství, aby tím posiloval národní řevnění,“ potvrzuje Daniel Hůle z Člověka v tísni.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.