Sociální sítí Facebook se šíří srovnání se Švýcarskem. Srovnává několik faktorů, jako je průměrná mzda, minimální mzda, členství v EU. Pracuje také s počtem státních zaměstnanců.

Pomineme-li, že členství v EU s uvedeným problémem nemá nic společného, srovnání s počtem státních zaměstnanců je zavádějící. Ze státního rozpočtu je placeno zhruba 427 tisíc zaměstnanců, ale skutečně „jen“ 66 tisíc z nich lze označit za státní úředníky. Celkem 71 tisíc lidí tak pracuje v organizacích, které lze podle studie nazvat státní správou.

Je pravdou, že počet státních zaměstnanců roste. Nutno dodat, že do čísla 427 tisíc se započítávají například i učitelé. Švýcarsko je konfederace a mnoho pravomocí mají jednotlivé kantony. Například středoškolské vzdělání švýcarských školáků nelze shrnout, protože je opravdu odlišné v každém kantonu. Existuje několik druhů středních škol a dokonce tři druhy obdoby naší maturity, ale všeobecně se ve Švýcarsku mnohem více hledí na vzdělání od zaměstnavatele, které je bráno jako hodnotnější.

Srovnat však můžeme počet zaměstnanců ve veřejné správě. Například v roce 2018 ve veřejném sektoru pracovalo 634 700 lidí. Ve Švýcarsku ve stejném období 193 848.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.