Web TN.cz vydal článek, který tvrdí, že v Česku má problém otěhotnět až 84 procent žen. Vyplývá to z průzkumu, jehož zdroj není v článku ani reportáži uveden. Článku se okamžitě chytl například Jindřich Rajchl, který to dal do souvislosti s očkováním, ačkoliv v samotném článku se píše, že „často to souvisí s vyšším věkem obou rodičů a špatnou životosprávou.“

Faktem je, že porodnost za poslední roky mírně klesla, což ovšem může souviset také s tím, že nyní rodí ženy ze slabších ročníků z počátku 90. let. Otazník však visí také nad tím, kde web TN.cz vzal číslo 84 %. Například Štěpán Machač z IVF Clinic Olomouc, který je zároveň předsedou Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP uvádí, že neplodnost  řeší asi 15 % párů. Netýká se to tedy navíc jen žen, ale i mužů. Počet spermií mužů v západním světě klesl od roku 1973 skoro o 60 procent.

Jiný, přibližně půlroku starý článek na TN.cz navíc hovoří, že má problém s početím dítěte každý pátý pár. Často to souvisí s vyšším věkem rodičů, a to jak žen, tak i mužů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.