Co vlastně Huawei sleduje za strategii? Žabí muži u Irska. Trumpovo letadlo v Daytoně. To nejefektivnější z roku 2019. 

Huawei a zadní vrátka 

“Máme důkazy,” oznámil americký bezpečnostní poradce Robert O’Brien 11. února 2020, s tím, že “bezdrátové sítě po celém světě byly ohroženy zadními vrátky, které telekomunikační a technologická společnost Huawei nechala nainstalovat do svých systémů. Bezpečnost citlivých údajů jak soukromého, tak veřejného sektoru je dobře známým rizikem. Čemu doposud nerozumíme, je rozsah tlaku, který je na jejich obsah ze strany čínské administrativy – a také jeho účel, konstatuje portál Pointebello

K Huawei ještě informace, kterou přinesl s odvoláním na zahraniční zdroje přinesl iRozhlas: “Podle agentury AP federální prokurátoři společnost obviňují z úmyslu ukrást obchodní tajemství od konkurenčních firem v USA. Spojené státy již delší dobu Huawei viní z krádeže technologií a ze špionáže pro Peking, což čínská firma odmítá. Nová obvinění společnost Huawei zatím nekomentovala.”

Na dně moře u Irska

Timesy píší o tom, že se ruští žabí muži pokoušeli u irského pobřeží narušit podmořské kabely. Ty tradičně platí za nejbezpečnější způsob přenosu informací mezi kontinenty. Potápěči se mohli snažit najít slabá místa, přes která by mohlo být možné “odčerpávat” informační toky. Stejně tak je ale možné, že někdy v budoucnu dojde k pokusu podmořský kabel přerušit, píší Timesy

Trumpovo letadlo v Daytoně

Návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Daytona přinesla záplavu fotografického materiálu. Vyniká v něm fotografie zobrazující startující Air Force One na pozadí shromážděných davů. Obrázek samotný byl skutečně pořízen v Daytoně a skutečně je na něm Air Force One. Nebyl ovšem pořízen během současné Trumpovy návštěvy. Jedná se tedy o ilustrační fotku a jako taková by měla být při používání označena. 

To nejlepší z roku 2019

Nejzásadnější příspěvky k problematice fact checkingu za rok 2019 se pokusili shrnout v NiemanLab. Je to vyčerpávající čtení, ze kterého vyplývá, že cesta ke korekci dezinformačního obsahu vede přes důsledný back-to-source fact checking a stejně důsledné tagování takového obsahu. 


Ondřej Fér

editor

Žurnalista, autor literatury faktu, publisher Manipulátoři.cz.