V období pandemie, a ostatně v jakékoliv tíživé situaci, jsou lidé náchylnější k fake news. Jakou sílu má šíření konspiračních teorií se nyní přesvědčují ve Velké Británii. Na několika místech lidé zapálili vysílače a vyhrožovali inženýrům, kteří se o ně starají.

Skutečnost, že by se koronavirus šířil 5G sítí, vyvrátila již britská vláda, britské úřady, mobilní operátoři i kancléř Lancasterského vévodství Michael Gove. Ten označil tuto situaci za nebezpečný nesmysl. Prokázané útoky byly na vysílače v Birminghamu a Marseyside na jihozápadě Anglie. Britské ministerstvo pro digitální technologie, média, kulturu a sport na svém oficiálním twitterovém účtu uvedlo, že neexistuje absolutně žádný důvěryhodný důkaz o tom, že by snad sítě 5G zapříčinily šíření nového typu koronaviru.

Konspirační teorie ohledně 5G sítí často zmiňují, že sítě 5G jsou šířeny rádiovými vlnami, což ostatně platí i pro jakoukoliv starší mobilní síť. Za účelem navýšení kapacity a rychlosti sítí 5G bylo přistoupeno k vyšší frekvenci rádiových vln, což zastánce konspirační teorie vede k přesvědčení, že záření z 5G vysílačů může negativně ovlivnit lidský imunitní systém. I přes navýšení frekvence zůstává její hladina velice nízká. Jak informuje Britská nezávislá charitativní organizace fullfact.org, dosahuje 66krát menší úrovně elektromagnetického záření než mezinárodně stanovené bezpečnostní limity.

5G je jen další generace elektromagnetického vysílání a nemůže šířit biologické organismy jako jsou například viry. Tedy nemůže šířit ani COVID 19 ani běžnou chřipku apod. Technologie, která by tohle dokázala, je teoreticky známa, ale v praxi neexistuje. Jmenuje teleportace. Ovšem v současnosti můžete být naprosto v klidu. Kromě Star Treku a další sci-fi tvorby, teleportace zatím nefunguje. Nemáme ani dostatek výpočetního výkonu, ani některé klíčové technologie. A bude trvat pravděpodobně několik staletí, než je mít budeme, a i pak není jisté, že to vůbec bude fungovat tak, jak si myslíme.

Náš web také požádal o vyjádření Český telekomunikační úřad. „Existuje nějaké skutečné zdravotní nebo ekologické nebezpečí s provozem této sítě nebo je to celé nesmysl?,“ zněl náš dotaz. „Vzhledem k tomu, že na týchž frekvencích, kde budou spuštěny sítě 5G, po několik desetiletí vysílala celoplošně televize, a žádné negativní účinky na zdraví živých organismů toto vysílání nemělo, není sebemenší důvod se obávat, že 5G by tyto účinky mít mělo,“ odpověděl nám Martin Drtina.

Samotná 5G síť není vlastně nic až tak nového. Přenos biologických materiálů samozřejmě neumožňuje. 5G jako takové navíc ani není principem jiná technologie než dosavadní 4G, 3G nebo běžná Wi-Fi. Pracuje jen s jinou délkou vln. Jsou to všechno formy elektromagnetické energie a záření. To samozřejmě může v extrémních dávkách „ovlivnit“ biologické formy, ale opravdu nemůže přenášet materiál, viry apod. Extrémní dávkou takového záření je myšleno třeba přímé sluneční záření bez ochranného elektromagnetického pole Země apod.

5G samotné ale není výrazně odlišné od 4G, 3G nebo Wi-Fi. Existuje jistý zdokumentovaný vliv, kdy při pobytu velmi blízko těchto silných vysílačů mohou někteří lidé pociťovat bolesti hlavy, ospalost, únavu apod. Proto jsou samozřejmě tyto vysílače stíněny ve směrech, kterými by mohly nejbližší okolí takto negativně ovlivňovat. Existují také výzkumy, podle kterých milimetrové vlny, které 5G síť nově používá, mají měřitelný, ale malý vliv na zvířata, hlavně hmyz a samozřejmě lidi. Neexistuje ale žádná studie, která by skutečně dokládala, že je 5G nějak nebezpečné. Nemá samozřejmě smysl tvrdit, že elektromagnetické záření z vysílačů, byť je stále slabé, živé tvory neovlivňuje vůbec. Proto je zde také ono stínění, a ze stejného důvodu třeba domácí zařízení jakou routery, mobilní telefony a počítače, které také tahle záření vytvářejí, jsou velmi slabá, aby naši biologické funkce neovlivňovaly. 5G není v tomto ohledu vlastně výrazně odlišné.

Tvrzení a teorie, že 5G šíří a nějak ovlivňuje současnou situaci a šíření koronaviru, jsou zcela nesmyslná. Na světě je řada zemí, kde je 5G v provozu. A ano, některé patří k nejhůře postiženým (Velká Británie, Nizozemí), ale některé jiné země s 5G sítěmi zase nákazu zvládají bez velkých potíží (Nový Zéland, Jižní Korea a další). Zastáncům konspirační teorie také nijak nevadí, že se koronavirus zcela běžně šíří i v oblastech, kde široko daleko žádné pokrytí sítěmi 5G neexistuje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.