4 +1 důvod, proč je super, že budeme mít letouny F-35

1. Nejmodernější stroje na trhu

Válku vyhrávají moderní zbraně, což ostatně aktuálně ukazuje chytré střelivo vybavené GPS systémy, které na vzdálenost desítek kilometrů likviduje ruské sklady munice a velitelská stanoviště. S letadly je to podobné, modernější, sofistikovanější a “chytřejší” má na bojišti větší šanci přežít a dál působit nepříteli škody.

2. Kompatibilita

Jsme členové NATO, což má výhodu v kompatibilitě zbraňových systémů. Platí to i pro F-35, které má šanci stát se standardním letounem NATO.

3. Rozsáhlé možnosti

Jakýsi zubař napsal, že F-35 „jaksi není letadlo na obranu ale průlomové útočné – hodně bombardér.“ Věštkyně Jolanda by to neřekla lépe. Nicméně vojenští analytici, vědomi si své odbornosti, shodně tvrdí, že se jedná o nejmodernější letoun na trhu. Náčelník Generálního štábu Karel Řehka o něm řekl: „Jde o létající velitelské středisko, které představuje kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů.“

4. Pilotáž

Už v Bitvě o Británii se ukázalo, že máme špičkové piloty. Pokud získáme nejmodernější stroje, posunou se jejich schopnosti ještě dál. Staneme se tak ještě užitečnějšími členy Aliance. České Gripeny hlídaly hranice EU a byly schopny ostré akce. Reagovaly na ruské provokace. Mít to nejlepší a naučit se s tím zacházet… Co můžeme chtít víc. Mnohokrát jsme dokázali, že naše armáda je velmi platným členem NATO.

A nakonec ten pátý, bonusový. Největším důkazem, že jde o super letadlo, které je fakt schopné bránit Česko před (zejména ruskou) agresí je ten, žen proti němu nejvíce piští a brojí rusofilní trollové.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.