Proruský propagandistický server Aeronet.cz začal šířit hoax o lodi plné zbraní, určených pro uprchlíky. Dalším novým hoaxem je vagón obsypaným uprchlíky na nádraží v Chebu.

Hoax 1: Loď pro uprchlíky plná zbraní

Na začátku září řecké námořnictvo kontrolovalo loď Haddad 1 mířící z Turecka do Libye. Při kontrole se ukázalo, že veze několik tisíc střelných zbraní. Komu byla tato dodávka určena není jasné. Existuje několik možných verzí, přesné důkazy však nebyly zveřejněny. Server Aeronet tvrdí, že posádka deklarovala obsah zásilky jako pomoc pro uprchlíky, což bylo v rozporu s dokumentací. To vzbudilo podezření a proto byla loď kontrolována. V oficiálních zdrojích zmínky o pomoci pro uprchlíky nenajdeme. I kdyby však posádka tvrdila, že veze pomoc pro uprchlíky, nelze toto považovat za důkaz, že měla loď cokoliv společného s uprchlíky. Zpráva z řeckého Huffington Post uvádí, že je možné, že náklad byl určen pro bojovníky IS, což se dále vyšetřuje. Dále ve zprávě najdeme informaci o tvrzení posádky, která údajně o obsahu nákladu neměla tušení. Ve zprávě není žádná zmínka o pomoci pro uprchlíky.

Server Aeronet vychází z videa umístěného na serveru Youtube.com. V popisu tohoto videa najdeme zcela lživé informace: “Náklad plný pomoci pro muslimské “uprchlíky ” dorazil do Řecka a hádejte, co v něm bylo? Byl plný zbraní. Proč o tom média mlčí? Řecká pobřežní stráž chytne loď pašující zbraně a munici do EVROPY, zrovna když MUSLIMŠTÍ EXTREMISTÉ vstupují do EU a tváří se jako syrští UPRCHLÍCI.”

Aeronet dále ve zprávě uvádí, že “loď vyplula z Turecka a mířila podle vyšetřovatelů do válkou zmítané Libye, ovšem podle řeckých médií to není jisté a loď mohla mířit i na některý z řeckých ostrovů anebo do Itálie.” Jak uvádí komunita Stop náboženské i rasové nenávisti, která hoax objevila, loď měla zakotvit v Misratě a řecká policie ji zadržela plující do Libye jihovýchodně od Kréty.

Hoax sdílela iniciativa Islám v ČR nechceme, po upozornění na nepravdivost zprávu odstranila.

 

Hoax 2: Uprchlíci na střeše vlaku v Chebu

Na Facebooku se začala šířit tato fotografie, na které mají být davy uprchlíků na střeše vlaku na nádraží v Chebu. Přestože již v komentářích u původního postu je doložena originální fotografie dokazující fotomontáž, sdílelo podvodný obrázek během jednoho dne více než 1300 uživatelů.

Původní fotografie, která posloužila jako základ k fotomontáži.

Aktualizace 6.1.2016:

Reakce města Cheb:

Reakce vedení města Cheb  Radnice  Město Cheb


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.