Na Facebooku se hojně šíří video, které ukazuje skupinu lidí z Ukrajiny, kteří se baví v pražském metru. Mladíci v něm křičí „Slava Ukrajini“ a „Slava natsii“. Incident nám potvrdil Dopravní podnik hlavního města Prahy. Stal se 27. října 2022 večer na trase C před zastávkou Opatov. Podle všeho šlo o mladíky, které se vraceli z práce a takto oslavovali konec pracovního týdne. 28. října byl svátek.

Video se začalo šířit v pseudovlasteneckých kruzích a z TikToku ho stáhla Veronika Blaštíková (na FB jako Veronika Praipan) sdílící další nejrůznější hoaxy o Ukrajině i COVID-19. Co kromě hlasitého chování dělají mladíci tak strašného, není zřejmé.  Komentáře naráží právě na pokřiky „Slava Ukrajini“ a „Slava natsii“. V obou případech skutečně nejde o žádné oslavování nacistů. V ukrajinštině slovo „natsiya“ znamená národ. V překladu tedy motto znamená sláva národu.

Motto „Slava Ukrajini“ (do češtiny překládáno jako „Sláva Ukrajině“) se poprvé objevilo v různých variantách během ukrajinské války o nezávislost v letech 1917 až 1921, kdy se stalo velmi populární. Od třicátých let byl pozdrav Sláva Ukrajině! používán různými nacionalistickými organizacemi, např. Organizací ukrajinských nacionalistů či Ukrajinskou povstaleckou armádou. V roce 2018 se Rusko vymezilo proti používání pojmu během mistroství světa s tím, že jde o provokaci. Ukrajinci tehdy na dresu měli mapu území Ukrajiny včetně okupovaných území a nad nim toto motto. Ukrajinský fotbalový svaz odpověděl, že jde o běžně používaný pozdrav, který nemá žádné ultra-nacionalistické konotace. Od stejného roku jde o oficiální pozdrav ukrajinské armády. V Sovětském svazu byl slogan Sláva Ukrajině! zakázaný, protože heslo používali emigranti na Západ, sovětské vedení se je snažilo diskreditovat a označovalo je jako buržoazní nacionalisté, banderovci, či nacističtí nohsledi.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.