V souvislosti se spuštěním aplikace Checkbot autoři projektu i zveřejnili návod, jak se bránit dezinformacím. Jedná se o šest základních bodů, jak rozpoznat dezinformační text.

Nálepkování

Dezinformační weby mají mnoho společného. Mnohé rádi nabízejí zázračné recepty na rakovinu, ohánějí se Sorosem a ilumináty, používají slova jako majdanizace, chemtrails nebo nový světový řád.

Pokud jsou v textu tyto nebo podobné slovní spojení, dávej si pozor. Nálepky oponentů je jedním z nástrojů, které dezinformace média často používají, aby vzbudily pocit nebezpečí.

Neznámý nebo pochybný autor

Vždy si zkontrolujte, zda je známý autor článku. Každý novinář se rád podepíše.

Manipulace obrázkem

Jaký obrázek článek používá? Je autentický nebo jde o fejk? Ty mají totiž dezinformační weby rádi.

Obrázek si můžete prohnat například přes Google image search. Ten vám ukáže, kde všude byl daný obrázek použit předtím a v jakém kontextu.

Vyvolávání strachu

Máte pocit, že článek, který čtete, má navodit strach z určité skupiny lidí nebo jedinců? V takovém případě je třeba si dát pozor. Pokud se někdo snaží vyvolat obavy z nějaké skupiny osob nebo jednotlivce, často může jít o manipulaci s postranním úmyslem.

Útok na lidi

Útočí článek, obrázek nebo video na nějakou skupinu lidí? Pozor, toto jsme tu už měli. Nenávistné projevy mohou skončit velmi špatně a seriózní médium by si něco takového nemělo dovolit. Od slovních útoků už nebývá daleko k činům.

Chybí protistrana

Vždy si v článku zkontrolujte, zda dostala prostor k vyjádření i protistrana. Žádný seriózní novinář nenapíše článek, aniž se podíval i na druhý břeh.

Podobný návod pak zveřejnili i studenti Vysoké školy ekonomické v Praze, kteří si říkají Info Rangers. Video vzniklo ve spolupráci s Lukášem Hánou z projektu Krimyš: