Jeden ze známých narativů informuje o tom, že humanitární a vojenská pomoc pro Ukrajinu mizí neznámo kam. Aby dezinformátoři měli důkaz, vytovořili si dokonce falešné titulky. Šíří se totiž screenshoty titulků britských novin Daily Mail a Daily Mirror, které údajně informovaly o „120 ukrajinských podvodných nadacích rozkrádajících finanční pomoc“. Tyto titulky nikdy nebyly skutečně publikovány; byly vytvořeny manipulací s grafickým obsahem, pravděpodobně s cílem šířit dezinformace a podkopat důvěru v ukrajinské instituce.
„Takové titulky nikdy nevyšly. Článek o ukrajinských nadacích do nich napasoval průměrný grafik. Linky na skutečné titulky z daného dne připojujeme na konci statusu. Prvořadým úkolem Ruské federace je dosáhnout zastavení jakékoli pomoci Ukrajině ze strany spojenců. Jednou z jejich taktik je kontinuální znedůvěryhodňování ukrajinských institucí a organizací. Hlavní narativ zní, že jsou zkorumpované a že finanční pomoc od spojenců je rozkrádána, neslouží k původním účelům,“ upozorňuje stránka Hoaxy a podvody.
Podobné dezinformace jsou součástí širší strategie, jejímž cílem je zpochybnit legitimitu ukrajinských organizací a odradit mezinárodní společenství od poskytování pomoci Ukrajině. Například se šířily zprávy, že Ukrajina rozkradla třetinu humanitární pomoci. Analýza serveru našeho webu však ukázala, že tyto informace byly vytrženy z kontextu a že ve skutečnosti šlo o případy, kdy bylo komerční zboží nesprávně deklarováno jako humanitární pomoc, aby se vyhnulo clu a DPH. Ukrajinské úřady na tyto praktiky reagovaly podáním stovek trestních oznámení a zavedením opatření k prevenci podobných podvodů.
Kromě toho se objevily falešné sbírky na pomoc Ukrajině, kdy podvodníci zneužívali solidarity veřejnosti k vlastnímu obohacení. Například společnost ESET varovala před podvodnými výzvami k finančním darům, které ve skutečnosti nesměřovaly k legitimním subjektům.