Opět se šíří příspěvek obsahující fotografii s tvrzením, že „toto je baterie Tesla“, k jejíž výrobě je potřeba „12 tun kamene pro lithium, 5 tun minerálů kobaltu, 3 tuny nerostu na nikl a 12 tun měděné rudy.“ Příspěvek naráží na údajnou neekologičnost při výrobě baterie a takto prý vznikne auto s nulovými emisemi.

Podle berlínského analytika Georga Biekera z Mezinárodní rady pro čistou dopravu (International Council on Clean Transportation) jsou však přinejmenším některá z těchto čísel nesprávná. „Údaj pro lithium je jednoznačně chybný, a to v řádu desetinásobku,“ řekl Bieker agentuře AFP v e-mailu z 21. února 2024. „Čísla pro ostatní prvky jsou dvakrát vyšší, než vycházejí mně“, i když „vzhledem ke všem faktorům, které v tom hrají roli, bych je nutně neoznačil za nesprávná“.

Faktem na druhé straně je, že těžba surovin není ekologická. „Těžba kovů používaných při výrobě baterií pro elektromobily má významný dopad na životní prostředí. Kovy, jako je lithium, kobalt a nikl, mohou kontaminovat vodu a zemědělskou půdu. Podle environmentálního webu Earth.org mohou mít výpary uvolňované při těžbě za následek únik toxických látek, které zabíjejí ryby a další volně žijící živočichy,“ píše AFP.

„I přesto se však odborníci shodují, že elektromobily jsou k životnímu prostředí stále mnohem šetrnější než vozidla se spalovacími motory. Podle této studie z roku 2021), kterou vypracovala evropská skupina na podporu čisté dopravy Transport and Environment, spotřebovávají elektromobily mnohem méně surovin než automobily se spalovacími motory. Kromě toho se obrovská část materiálů používaných v bateriích pro elektromobily recykluje,“ dodává AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.