V souvislosti s odchodem vojáků NATO z Afghánistánu a připomínkou 20. výročí teroristického útoku v New Yorku se opět objevily konspirace ohledně útoku. Například Jiří Černohorský šířil několik videí, na kterých není vidět druhé letadlo, které narazilo do budov Světového obchodního centra v New Yorku. Důvodem však je jen to, že budova stojí tak, že letadlo není vidět. Existuje řada dalších záběrů, kde je náraz letadla patrný.

Ruský web Sputnik dokonce přímo tvrdí, že „tato apokalyptická událost byla režírovaná neznámými scenáristy.“ Faktem je, že žádná z dosud vypracovaných konspiračních teorií ale dosud nebyla potvrzena. Chybí důkazy a většinu z nich se odborníkům podařilo vyvrátit.

Asi vůbec nejznámější z teorií uvádí, že za zřícení obou věží obchodního centra může vládou řízená demolice. Autoři teorií zdůrazňují, že není možné, aby ocelové základy nevydržely tak silný požár, který tehdy vypukl. K odpálení prý měli původci použít časované nálože nebo bomby odpálit dálkově. Reálně ale pro tuto teorii neexistují žádné důkazy. Na místě se nenašly žádné stopy po výbušninách. Budova byla navíc v plném provozu a hlídaná, takže by bylo velmi obtížné, aby si řízené demolice nikdo nevšiml.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.