Pracovníci Úřadu vlády a ministerstva vnitra vypracovali plán na boj s dezinformacemi. Stát by mohl jejich šiřitele stíhat, odstřihnout takové weby od reklamy státních institucí nebo desítkami miliony korun podporovat nezávislá média, která se snaží dezinformace potírat. Současný vládní zmocněnec pro oblast dezinformací Michal Klíma by se pak mohl stát národním gestorem této politiky a určovat způsob, jak s takzvanými fake news bojovat. Klíma to potvrdil Deníku N. Experti doporučují rovněž podporovat 50 miliony korun ročně neziskové organizace, které se zabývají bojem s dezinformacemi. Sto milionů korun ročně by pak měla dostávat nezávislá média, která v boji s fake news pomohou.

Dezinformační média to však pochopila tak, že je to součástí nějakého nového zákona, který bude putovat do sněmovny. Ve skutečnosti se jedná jen o návrh expertního týmu Michala Klímy. Klíma je zmocněncem vlády pro boj s dezinformacemi a sám pracuje pro úřad na poloviční úvazek. Jde tedy předpokládat, že částky nebudou součástí žádného zákona a pokud se stanou vůbec kapitolou státního rozpočtu, budou výrazně poníženy. Jako jeden z možných příjemců takové podpory totiž musíme konstatovat, že ze strany státu nám bylo naslibováno už ledacos a nikdy jsme se žádné podpory nedočkali.

Zákon proti dezinformacím je samostatnou kapitolou, kterou připravuje Ministerstvo vnitra ČR. Michal Klíma pracuje přímo pro úřad vlády.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.