Rok se s rokem sešel a nastal čas na malou rekapitulaci. Projděte si s námi deset článků, které vás nejvíc zajímaly v uplynulém roce. 

Články jsou seřazeny podle celkové čtenosti za celý uplynulý rok.

1. Dunning-Krugerův efekt: Proč hlupák zůstává hlupákem

Většina lidí se domnívá, že jsou nadprůměrní, inteligentnější a hezčí než ostatní. Tento fenomén bývá v psychologii označován jako iluze nadřazenosti. Pokud máte pocit, že tohle se týká jen hloupějších lidí, jste na omylu.

2. FOTO SMLOUVY: Tomio Okamura vyváděl peníze ze strany na svůj účet

Současná strana Tomia Okamury SPD ráda hlásá, že je proti korupci, tunelování a vyvádění státních peněz, ovšem velký otazník visí nad jeho působením v Úsvitu přímé demokracie. Tyto otazníky se objevují už od roku 2014, kdy tehdy týdeník Reflex upozornil na to, že Tomio Okamura platí sám sobě za PR služby a vyvádí tak peníze ze strany na svůj účet. Serveru Manipulátoři.cz nyní byla zaslána i přímo smlouva, která tyto machinace potvrzuje.

3. Hoax: Radiační mrak nad Evropou z utajené exploze ve francouzské elektrárně

O tom, jak Aeronet straší a spojuje dvě nesouvisející události, přestože mezi nimi není ani časová, ani místní shoda.

4. Ludmila Hamplová: Mýty o zdraví vyčtené z Facebooku vás můžou stát život

Jaké jsou nejrozšířenější zdravotnické mýty? Je „tradiční čínská medicína“ skutečnou medicínou? Způsobuje očkování autismus? Nejen o těchto tématech jsme si povídali s Ludmilou Hamplovou ze Zdravotnického deníku.

5. SPD prý bojuje proti lichvě a exekutorům. Lídrem v Pardubickém kraji je člověk, který nabízí nebankovní rychlé půjčky

V programu SPD se píše: „Budeme prosazovat přijetí zákona proti lichvě a legislativně znemožníme spekulativní exekuce majetku občanů na základě lichvářských půjček. Nikdo nemůže být takto připraven o bydlení a důstojnost. Exekuce musí respektovat základní občanská práva.“ Zní to jako pěkná myšlenka. Ovšem má to jeden háček. Lídrem kandidátky SPD v Pardubickém kraji je Jiří Kohoutek z obce Horní Jelení, který se nechal napsat na kandidátní listinu SPD jako „živnostník“. Ten kromě toho, že je předsedou krajské organizace SPD vlastní z 50% společnosti První Time Financial CZ s.r.o. a Time Financial CZ s.r.o.. Na pana Kohoutka nás upozornili samotní lidé, kteří ho znají.

6. Hoax: EU chce zrušit písmeno Ř

Hoaxy a poplašné zprávy vznikají různě. Třeba i tak, že někdo nepochopí vtip. A tohle je jeden z nich. Báječná vlastnost internetu je v tom, že ať už vypustíte do světa sebevětší pitomost, vždy se najdou lidé, kteří jí budou brát vážně. Platí to samozřejmě i o satiře a více či méně vydařených parodiích.

7. Ovlivňování a radikalizace paramilitární ruské páté kolony uvnitř ČR

K poznání, že řada českých „vlastenců“ jsou ve skutečnosti vlastenci ruští resp. kremelští, netřeba ve vodách internetu dlouhého bádání. Mnozí z nich jsou rovněž aktivní v proruských paramilitárních „domobraneckých“ uskupeních.

8. Vlastimil Vondruška: znásilňování historie pokračuje

Vlastimil Vondruška, o kterém jsme letos již psali, i nadále pokračuje ve své svérázné interpretaci historie. Zde je několik dalších případů z letoška.

9. Racionálně o chemtrails

Soudný člověk dnes nevěří na hejkaly, klekánice, bludičky, čarovné prameny v lese, že děti nosí čáp, a neměl by věřit ani v existenci chemtrails.

10. MF Dnes a umění titulku

„Brusel povolí jen dvě igelitky týdně“ – jestli máte taky hned po přečtení pocit, že žijeme v totalitě a že chcete z Unie pryč, zabrzděte. A jestli si myslíte, že by titulek měl odpovídat obsahu článku, tak vás MF Dnes opět vyvede z omylu.


administrator

Tým manipulatori.cz