Nedávno uběhlo výročí 10 let od chvíle, kdy Ruskem vyzbrojení separatisté vydali rozkaz ruské posádce tvořené členy 53. ruské protivzdušné brigády obsluhující systém Buk k sestřelení civilního letadla MH-17, které pravděpodobně považovali za ukrajinský vojenský dopravní letoun. Následkem toho zahynulo všech 298 lidí na palubě linky z Nizozemska do Malajsie. Stejně jako při zásahu civilistů ruskou Točkou v Kramatorsku, i tehdy tvrdili Rusové na svou obhajobu, že systémy Buk dávno nepoužívají, a že údajné nalezené sériové číslo rakety ukazuje na ukrajinský arsenál.
Kreml tehdy spustil dezinformační kampaň, která vešla do dějin. Rusko tehdy například rozšířilo bizarní digitálně upravený „satelitní snímek“, který měl zachycovat ukrajinskou stíhačku pálící raketu vzduch-vzduch na jen pár stovek metrů vzdálený civilní letoun, a vytvořilo řadu falešných „očitých svědků“. Všechny ruské „alternativní“ verze se v čase ukázaly jako pouhé dezinformace, mezinárodní vyšetřování jasně identifikovalo zodpovědné osoby i průběh událostí, i tak ale Rusko nikdy svoji vinu nepřiznalo a dál trvá na svých výkladech. Dokonce vetovalo vznik tribunálu pro stíhání viníků, který mohl vzniknout při OSN. Snímky, na kterých se „separatisté“ pyšně a nadšeně fotí při rabování zavazadel z trosek letadla, ale naštěstí Rusové vetovat nemůžou. A zejména Nizozemsko, odkud pocházelo 193 z obětí, to Rusku jen tak nezapomene.
Ruská dezinformační kampaň se snažila vytvořit zmatek a nedůvěru ohledně skutečných viníků tragédie. Různé teorie a falešné zprávy měly za cíl zpochybnit důkazy a závěry mezinárodních vyšetřovatelů. Kampaň byla také nástrojem politické manipulace, kdy Rusko obviňovalo Ukrajinu a západní země z rusofobie a záměrného očerňování Ruska. Tím se snažilo odvrátit pozornost od své vlastní odpovědnosti. Dezinformace měly za cíl ovlivnit veřejné mínění nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Ruská média a internetové platformy šířily různé verze událostí, aby zmátly publikum a podkopaly důvěru v oficiální vyšetřování, ale i média.
Na úvodní fotografii vidíme rekonstrukci trosek letadla s viditelnými dírami od rakety PVO. Na následující fotografii je grafika serveru EU Disinfo představuje ty nejabsurdnější dezinformace, jak je prokremelské platformy šířily měsíc po měsíci.