Konspirační teoretici poukazují na to, že ukrajinská média údajně přiznala, že na Ukrajině zemřelo nebo je pohřešováno 1 126 652 ukrajinských vojáků. Stačil k tomu rolovací titulek v dolní části obrazovky, který byl viděn ve vysílaní soukromé zpravodajské televize 1+1. Například Aeronet začal okamžitě spekulovat, že je to důkazem existující vzpoury proti Zelenskému na Ukrajině. Kvůli tomu prý média začínají vysílat „pravdu“.

Vysvětlení je ve skutečnosti naprosto prozaičtější. Podle všeho se mělo jednat o překlep. Skutečné číslo má být 126 652 nezvěstných nebo zemřelých vojáků. Že se pravděpodobně mělo jednat o překlep, přiznávají i ruská média. Uvádí však, že televize uznala chybu až po žádosti ukrajinského prezidentského úřadu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.