Útočníci, kteří otrávili Skripalovi byli prý herci. Nejnovější hoax se šíří Facebookem

Britští vyšetřovatelé nedávno obvinili z útoku na rodinu Skripalových dva občany Ruské federace. Konkrétně jde o Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Velká Británie vydala na osoby evropský zatykač. Britští vyšetřovatelé tvrdí, že mají přesně zmapovaný pohyb těchto osob od příletu do Velké Británie až po jejich odlet. Tvrdí, že vědí přesně, kdy do ruští občané do Salisbury přijeli a otrávili rodinu. Britská policie našla stopy novičoku v hotelu, kde Rusové bydleli. Britská premiérka Tereza Mayová opět obvinila z útoku Rusko a tvrdí, že Alexandr Petrov a Ruslan Boširov byli agenty ruské tajné služby GRU.

S „vysvětlením“ však přišli okamžitě ruští trollové. Na Facooku se šíří následující hoax:

 „Na sociálních sítích se začal šířit vskutku vtipný příběh. Dva ruští agenti vojenské rozvědky GRU, jejichž britská policie obvinila z otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala nervovým plynem Novičok, jsou prý herci Paul Collinson a Jeffrey Fields. Navíc záběry z bezpečnostních kamer, které Britové ukázaly jako důkaz, prý pocházejí ze seriálu KGB Spy, který se vysílal v Británii kolem r. 2000. Toto šokující o dhalenie měl prý zveřejnit britský producent Michael Killigan na facebooku, avšak jeho příspěvek byl smazán. (Cenzura !!!),“ píše Adam Bučko na blogu slovenského Deníku N.

 „Producent jménem Michael Killigan totiž neexistuje. Stejně herci se jmény Paul Collinson a Jeffrey Fields neexistují a podobně neexistuje ani britský seriál KGB Spy. K tomuto zjištění dospěl deník The sun. Později se zjistilo, že na fotce, kterou ruští trollové šíří jako důkaz jejich tvrzení, jsou herci Gábor Koncz a Ed O’Ross v Schwarzeneggerova akčním filmu Red Heat (Červená horko) z roku 1988. To, že se ani jen nepodobají na obviněných ruských agentů, už je jen malý detail. Stačí to na to, aby to ruští trollové sdíleli a ukazovali nám ovcím „praudu“ o špatných Britech, kteří se nás snaží obalamutit a poštvat proti Rusku,“ dodává Bučko.

Více o hoaxu si můžete přečíst také v angličtině zde.

Jan Cemper