Jak jsme již informovali, nečekané rozuzlení má případ z loňského léta, který se stal na Mladoboleslavsku. Policie ukončila vyšetřovaní nehody osobního vlaku, který červnové ráno mezi stanicemi Mladá Boleslav-Debř a Bakovem nad Jizerou narazil do spadlého stromu. Další podobný incident se stal 28. července 2017 mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem.

Státní zastupitelství je přesvědčené, že za útoky stojí sedmdesátiletý důchodce Jaromír Balda z obce Malá Bělá, která je součástí Bakova nad Jizerou. Ten je v současné době ve vazbě a je obvinění i z trestného činu teroristického útoku.

Balda patřil k výrazným podporovatelům SPD Tomia Okamury. „Bylo to jako pěst na oko, když tu projíždělo zelené auto s Okamurou na dveřích. On byl hodně zapálený. Byl jediný, kdo dával najevo, koho ve volbách podporuje. Dokonce jsem zaregistroval nalepenou samolepku pana Okamury na závorách. Kudy chodil, tudy je trousil. Říkal jsem si, že tohle je opravdový fanda,” popisuje, pro server Aktuálně.cz, Jaromíra Baldu starosta Bakova nad Jizerou Radim Šimáně.

Jak ukazují povinně zveřejňované informace dle §16c odst. 4, zákona 247/1995 Sb., které dávají stranám povinnost zveřejňovat seznam osob, které poskytly bezúplatné plnění. Balda podle seznamu vylepil plakáty SPD Tomia Okamury za 3 300 Kč, rovněž si nechal od června do září 2017 pověsit plachtu za 4 800 Kč a polepit auto materiály SPD za 4 350 Kč. Tyto náklady si bude moci odečíst z daní.

Server Idnes také informoval, že „místní obyvatelé pak upozorňují na to, že den před prvním nárazem vlaku do úmyslně poraženého stromu objevil se v obci Debř černý výlep protiislámských plakátů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).“

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com