Nepravdivého tvrzení se dopustil Radovan Vích ze strany SPD v páteční debatě ČT s lídry nejsilnějších stran na téma obrana a bezpečnost.

Radovan Vích (lídr SPD v Libereckém kraji): “Na našem území je již dnes hlášeno nebo registrováno třicet tisíc muslimů a další desítky tisíc neregistrovaných.”
Redaktor: “Ty data registrovaných a neregistrovaných berete odkud?”
Radovan Vích (lídr SPD v Libereckém kraji): “To je všeobecně známé. Pokud je v ČR třicet tisíc registrovaných, další deseti tisíce jsou neregistrovaní, to je logika.”

Ve skutečnosti v České republice se podle odhadů sociologů pohybuje zhruba 22 tisíc muslimů. Dle posledního sčítání lidu v roce 2011 se k islámu přihlásilo 3 358 obyvatel (islám + ústředí muslimských obcí). Kvalifikované odhady počtu muslimů v ČR podle zdroje Pew Research (rok 2015) oscilují mezi 10 až 20 tisíci. V žádném oficiálním zdroji není použito číslo třicet tisíc a vyšší.

Nepravdou je i tvrzení, že by muslimové v ČR měli být nějak registrovaní či hlášení. Každý, kdo je v zemi původu pronásledován, může po příchodu do České republiky požádat o mezinárodní ochranu, která je udělena buď formou azylu, nebo doplňkové ochrany. Během řízení o udělení mezinárodní ochrany ministerstvo vnitra zkoumá, zda byl žadatel v zemi původu pronásledován z důvodu: uplatňování politických práv a svobod, rasy, pohlaví, náboženství, národností, příslušnosti k určité sociální skupině, pro zastávání určitých politických názorů ve státě, jehož občanství má, nebo, v případě, že je osobou bez státního občanství, ve státě jeho posledního trvalého bydliště. Ovšem, žadatatel o azyl, ani osoba žádající o pracovní povolení není povinná uvádět svou víru. “Muslim nerovná se cizinec, v České republice rozhodně ne. Může být zkrátka muslim i člověk, který má české občanství, narodil se v ČR a identifikuje se jako etnický Čech,” varuje Černý pro Eurozprávy.

Radovan Vích, který nepřesnou informaci řekl, je členem SPD a od dubna 2016 předsedou krajské organizace hnutí. V krajských volbách v roce 2016 byl zvolen jako člen SPD z pozice lídra kandidátky subjektu “Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů” zastupitelem Libereckého kraje. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 je lídrem hnutí SPD v Libereckém kraji. Vystudoval Vojenskou odbornou školu tankovou a automobilní v Nitře a později Vojenskou akademii v Brně. Dlouhodobě pracoval v různých vedoucích a řídících funkcích na MO a GŠ AČR a působil také řadu let na armádních zahraničních pracovištích. Od roku 2010 je plukovníkem v záloze.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.