20. března 2018 se na Facebookové stránce “News World” objevilo video, které dle popisu poukazuje na událost, při které prý měli muslimští imigranti napadnout křesťanské věřící. Událost se měla stát během mše v bazilice v Saint-Denis ve Francii. Video má již přes 100 tisíc sdílení a je sdílené i v České republice. Další manipulaci o události pak přinesl dezinformační server Středoevropan.cz vedený bývalým neonacistou Filipem Vávrou. Ten tvrdí, že migranti baziliku okupovali.

Facebookový příspěvek (ani článek na Středoevropan.cz) však čtenářům nepředkládá žádný důkaz o údajném muslimském přesvědčení domnělých útočníků nebo o tom, že to jsou žadatelé o azyl. Navíc se nejednalo o žádný útok, ale o nenásilný protest. Protestní akce se uskutečnila 18. března 2018 v bazilice Saint-Denis ve Francii a byla zaměřena proti navrhovanému zákonu, který by lidem zpřísnil možnost hledat v zemi azyl. Podle zpravodajského serveru Le Parisien asi osmdesát lidí přišlo do kostela s transparenty a samotná demonstrace (která byla zcela nenásilná) pak trvala něco málo přes hodinu. Skončila poté co byli účastníci vyvedeni policií.

Nezávislý katolický zpravodajský web La Croix napsal, že si tato skupina vybrala pravděpodobně baziliku Saint-Denis, protože kostel historicky poskytoval pomoc uprchlíkům a žadatelům o azyl. Například v roce 2002 přijali více než 130 uprchlíků, kteří čekali na azyl.

„Byli velmi uctiví. Dělali hluk, ale to je všechno. Nezaznamenal jsem žádnou agresivitu,“ říká jeden ze zaměstnanců baziliky. Protestní akci organizovala místní antifašistická a feministická organizace Femmes en lutte 93.

Zdroj: https://www.snopes.com/fact-check/muslim-migrants-attack-catholic-church-mass-france/

Přeložil a doplnil: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.