Rozhovor s českou muslimkou o životě v islámském světě, krutostech Islámského státu, vzestupu českých islamofobních hnutí a negativních předsudcích.

Poznámka redakce: Respektujeme přání oslovené, která se po předchozích negativních zkušenostech rozhodla nezveřejňovat svou identitu.

Posledních několik měsíců hýbe českou mediální sférou a sociálními sítěmi téma uprchlíků ze zemí blízkého východu. Jak tuto situaci vnímáte jako člověk, který prožil několik let v muslimské zemi?

Strávila jsem 3 roky na Blízkém východě, převážně v Jordánsku. Partner byl ve vládní službě a i díky tomu jsme mohli poměrně často cestovat. Jejich svět je mi velice blízký a umím v něm hlavně žít. Když jsem se tam stěhovala, byla jsem hodně dospělá a věděla jsem, že nikdy s partnerem nebudu mít děti, věděl to i on. Stále tvrdím, že jsem během těch tří let prožila to, co jiní neprožijí za několik životů, byla to smršť lásky i událostí 🙂

U nás se jedná o směs hysterie se strachem, čemuž pomáhá pilně naše vláda, která mlčí. Pak samozřejmě různá protiislámská hnutí, která podle mě vznikla jen za účelem vstoupení do politiky.

Já jsem konvertovala asi před 10 lety a to tady v Čechách, ne kvůli chlapovi a po velice dlouhé době. Hodiny rozhovorů, otázek a odpovědí s imámem. Pak můžete zodpovědně přijmout, ne kvůli zblbnutí do chlapa.

První věc, na kterou jsem se zeptala, bylo zahalování, to bych fakt nesnesla, myslím napořád, příležitostně s tím nemám problém. Zahalení tedy závisí na každé ženě a samozřejmě na tom, kde žije. Jestli je to Afghánistán, pak je to běžná praxe, i když na venkově je to zahalování takový odfláknutý. Ale to, co já znám z islámu bych nechala na samostatnou debatu, to je opravdu na hodiny hovoru.

Jaké jsou podle vás nejčastější předsudky, které v Češích přežívají?

Zahalování, bití žen, nesmět jako žena řídit auto, sportovat, nesmět vlastně nic, zlověstná šaría. Islám předně není o zahalování, je to náboženství, které by mělo být kodexem, a podle něj bychom se měli chovat. Jenže, zase je tu rozdíl v tom, kdo islám vykládá a vždycky by to měl být učený vykladač. Já mám mladého a velice pokrokového. Bití žen – to v Koránu opravdu stojí. Jenže dál se píše, že je k tomu určený nástroj – miswak – to je dřívko, které se kdysi používalo na čištění zubů. Jenže tam samozvaní odborníci na islám nedočtou. Co se týče řízení aut, nevím přesně, kde je to kromě Saúdské Arábie zakázáno, tuším, že v Pákistánu, ale i jim se tam ženský bouří a řídí auta.

Z jakých důvodů sem podle vás lidé ze zemí jako je Sýrie, především utíkají?

Nejsem odborník. Kdo to má blíž ze Sýrie do Jordánska, jde tam. Syřani utíkají před válkou a terorem, o tom se snad nepochybuje. Jen nevím, kam se v té všeobecné nenávisti, která tu panuje poděli Jezídi. Nejdříve je u nás chtěli přijímat, protože to jsou křesťani a dnes po nich neštěkne ani pes. Víte, ona Sýrie nikdy nebyla zrovna výstavní, ale byl to jejich domov, když jsem viděla obrázky z Kobani, připomínalo to nejvíc Gazu před rokem. A navíc to může být všechno propletené. Nejdříve je někdo válečný uprchlík a tím, že je 3 roky na cestách, stane se z něj ekonomický uprchlík. Je to hodně složitá otázka.

Jak se jako evropský muslim vnímáte na odiv dávanou krutost Islámského státu, ničení nenahraditelných kulturních památek atd?

IS ničí kulturní památky blízkovýchodních, či afrických zemí a mně osobně je to velice líto, protože jsem některé viděla, když stály. Daleko větší ztráta je to ale pro lidi v konkrétních zemích. Od IS je to jen něco, co používají jako nástroj síly a hrozby. A ono to funguje….. svět je zděšený. Tady si moc lidi neuvědomují, že IS je nepřítelem hlavně muslimů… to pochopíte až tam.

I krutost poprav u IS slouží taky k zastrašení, to je ten samý důvod, proč popravy natáčejí a zveřejňují. I když popravy stínáním hlav byly kdysi výsadou pro vyšší vrstvu společností, ale tady bych to spojení neviděla. Pak je tu další moment, kdy se zveřejňují jen popravy jinověrců…. popravy muslimů jsou natáčeny jen výjimečně. Takovou výjimkou byla poprava jordánského pilota, ale tisíce dalších proběhly bez medializace. To, že IS funguje za pomoci strachu a drog, to je dost dlouho známá informace… mluví se veřejně o obrovských zásobách narkotik a že to tak bude, dokládá i skutečnost, že je každou chvíli podobná dodávka zadržená v Jordánsku a původ drog je v Pákistánu. Čilý obchod musí probíhat i se zbraněmi a municí…. někdo to dodávat musí a teď je otázka – kdo?

Asi jste zaznamenala poslední mediální výstupy lidí jako Klára Samková, Martin Konvička nebo kandidát na předsedu Svobodných Petr Hampl. V čem podle vás nejvíce manipulují veřejným míněním?

Lžou v těch nejzákladnějších věcech, neznají Korán. Vykládají ho stejně, jako kdybychom chtěli po křesťanech, aby žili podle starého zákona. Jsou tu Haddísy a Sunny, ale ty oni neznají. Je to asi stejné, jako když u soudu máte dokázat něco, co jste neudělal.

Setkala vy osobně s odsudky lidí nebo nějakou jinou nepříjemnou reakcí týkající se víry?

Odsudky…. víte, vzhledem k tomu, že chodím bez zahalení i šátku, nikdo neví na první pohled, že jsem muslim. Ale když to někomu řeknu, tak je v 50% úlek, jak kdybych měla na sobě výbušninu, ve zbylých 50% je zvídavost nebo pochopení. Někdo to vůbec neřeší, někdo se začne vyptávat. A u těch, co se ptají je to zase na půl…. půlka se ptá na spoustu podrobností, druhá půlka mě odsoudí, jsem pro ně terorista. S negací v podobě vyhrožování likvidací už jsem se setkala taky. I to je důvod, proč v rozhovoru tajím identitu, protože jsou lidé opravdu zlí.  Volím vždycky jednodušší cestu a v tomhle případě je to tahle.

Existuje nějaké bezpečnostní riziko v souvislosti s přijímáním uprchlíků z islámských zemí?

Samozřejmě, že existuje. Oni nevědí, do čeho jedou. Na druhé straně je jim zřejmě namluveno, že je tady ráj na zemi.

Pojďme si trochu rozebrat některé stereotypy, které se kolem muslimů vyskytují. Jak je to s tím pověstným zahalováním žen, které jste již nakousla?

Musíme dělat rozdíl mezi např. Afghánistánem a Jordánskem. Je to volba a záleží na tom, co si která žena zvolí. Pak jsou samozřejmě místa, kde je zahalení povinné – mešita. A pak tu máme ty nešťastné Maledivy. Muslimská země, která si na zahalování nehraje, a když, tak velice nedbalé, podobně je na tom Malajsie. V těch arabských zemích vidíte jít tři holky – zahalené – zezadu a zeptáte se chlapa, která je ta jeho – mají cit, poznají tu svou neomylně podle chůze. Na druhou stranu má i zahalování výhody – nemusíte se česat, líčit, jenže to jsem dělala já, muslimky, co chodí zahalené se, líčí velice pečlivě 🙂

Dalším oblíbeným tématem je (ne)umírněnost islámu. Prý neexistuje nic jako umírněný a neumírněný islám, ale pouze islám. Je to jen další mýtus nebo na tom něco je?

V tom případě musíme z mapy světa vymazat Jordánsko, Turecko, Maledivy, Malajsii, a asi polovinu Afriky. To všechno je následek toho, že lidi čtou jen titulky, případně text pod obrázky a čím jsou obrázky neuvěřitelnější, tím víc tomu věří. Takový klasický český sen je dovolená na Maledivách, jenže ráno přijede loďka se snídaní a v ní muslimka, to samý večer, je to muslimská země a nikomu to nepřijde divný. Polovina České republiky byla v Egyptě a byl tam někdo k něčemu nucený? Nebyl. Ale i taková země, jako Saúdská Arábie si je vědoma, že další peníze přijdou jen z turismu. Vědí, že ropa dojde. Proto se staví na pobřeží hotely a Saúdi se připravují otevřít hranice turistům a vědí, že musí změnit svá poměrně striktní pravidla, ale zase na druhou stranu se k turistům chovají velice hezky a to jak ve městech, tak na venkově.

Bydlím kousek od Teplic, kde „slušní Češi“ vyrobili obrovský problém kolem toho, že muslimové (mimo jiné lázeňští hosté v místních lázních) dělají v parku nepořádek, tedy že odhazují odpadky, posedávají na trávě a podobně. Chovají se tak i doma?

Chovají se podobně, jsou hluční, rádi se baví. Stejně, jako jsou hluční Romové. Odpadky, to se nedozvíte, dokud tam nežijete. Oni je opravdu zahazují na zem, protože v noci vyjde do ulic armáda uklízečů a ráno je město čisté. Já jsem dostala několikrát vynadáno, že házím papír do koše a že tím beru metařům práci. V Teplicích hází Araby na krk Kuberovi, jako kdyby je všechny znal a pozval. Ale že díky nim žije spousta živnostníků, to už se neříká. Najali koordinátora, který lázeňským hostům vysvětluje, že ty odpadky patří do koše a myslím, že je klid. Sami šli nedávno uklidit park. Všechno je jen o domluvě.

Ale v Jordánsku teď běží kampaň na závěsné odpadkové koše do aut – odpadky na ulicích se uklízí těžko, takže i ten svět, co mnozí u nás nazývají nepokrokovým, se mění.

Také se často v internetových diskusích objevuje téma porážky halal. Opět téma opředené legendami. Můžete to našim čtenářům objasnit?

Islám je módní téma. Já bych to stočila na košer porážku, která je až na pár drobností – nůž a řez – stejná. Proti ní nikdo nevystupuje. Každý dobrý řezník zvíře taky uchlácholí, než ho podřízne. A jestli si někdo myslí, že je humánnější zabíjení pomocí palice, tak by se měl jít podívat na jatka.

Pojďme to na závěr trochu odlehčit. Prý se muslimské ženy nesmějí koupat v plavkách. Je to tak?

Můžou se koupat, v čem chtějí, záleží na nich. Ale viděla jsem moc hezký „burkiny“. Všeobecně se ale muslimky moc na veřejnosti nekoupou.

Když jsme u těch plavek, přístup některých Arabů k ženám v plavkách může být zvláštní. Na to jsem se ptala taky tam. Jsou oblasti, kde se ženy nekoupou nebo jsou oblečené, ale všichni mají doma internet a téměř všichni se nějakým způsobem dostali k pornu. Jejich představa potom je, že kdo má plavky, tak je prodejná holka. Stejně to může platit i o minisukních. Oni to neznají z reality, ale jen z těch pornofilmů. A pro zajímavost, ten kdo ni tohle říkal, byl syrský Kurd. Byla to docela ostrá hádka, ale nakonec jsme si to vysvětlili.


contributor

Novinář, ekonom, redaktor časopisu FaktorS, spolupracovník manipulatori.cz.