Proč hlupák zůstává hlupákem; Rozhovor s Pavlem Novotným; Tři dny k totalitě; Luciferův efekt a Argumentační fauly. To jsou nejčtenější články minulého měsíce, které byste si neměli nechat ujít. 

© Nevit Dilmen, Lip to ear, speek to oneself

Dunning-Krugerův efekt: Proč hlupák zůstává hlupákem

Většina lidí se domnívá, že jsou nadprůměrní, inteligentnější a hezčí než ostatní, píše David Lacko. Tento fenomén bývá v psychologii označován jako iluze nadřazenosti. Pokud máte pocit, že tohle se ale týká jen hloupějších lidí, jste na omylu.

Novinář Pavel Novotný. Foto Petr Nutil

Pavel Novotný: Nebojím se muslimů, bojím se agresivních bílých hovad

Novinář a bývalý šéfredaktor Extra.cz Pavel Novotný nám poskytl rozhovor. Mluvili jsme o mediální manipulaci, ohýbání charakterů a radikalizaci české společnosti a Novotný si nebral servítky, jak je jeho zvykem.

Záběr z filmu inspirovaného experimentem. ( Náš vůdce, Die Welle, 2008 )

Třetí vlna: Jak za tři dny udělat z kohokoliv součástku v kole totality

Ve článku Ondřeje Féra si přečtete o slavném experimentu, během něhož se střední škola v americkém Palo Altu za tři dny proměnila v ostrov totality. Experiment Třetí vlna přesvědčivě dokázal, jak snadno lidé propadnou zlu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Asmodeus.jpg

Luciferův efekt: Proč se z dobrých lidí stávají lidé zlí?

Jak je možné, že normální lidé konají zlo? Proč se z dobrých lidí stávají lidé špatní? Co je to vlastně zlo? Jak se mu postavit a stát se tak hrdinou? Na tyto a další otázky odpovídá David Lacko.

Rajagopal_speaking_to_25,000_people,_Janadesh_2007,_India ( wikipedia.org )

Argumentační fauly: Jak nenaletět na řečnické triky

Argumentační fauly, klamy a řečnické triky jsou hojně využívanou technikou využívané v manipulaci a propagandě všeho druhu. Jejich cílem přitom není vedení dialogu, nýbrž porážka oponenta. Jednotlivé typy takových faulů popisuje Petr Nutil.


administrator

Tým manipulatori.cz