Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Záhada vyřešena: Fotografie smějících se lidí před katedrálou Notre Dame je pravá. Mladíci se však nesmějí požáru

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Záhada fotografie, která v uplynulých týdnech zaměstnávala fact-chcecingové weby je vyřešena. Fotografie byla původně i naším webem označena za hoax a to na základě článku jiného webu zabývající se kontrolou faktů Politifact.com. Jejich odborník totiž fotografii označil za falsum. Není tomu tak.

Agentura AFP totiž zjistila identitu obou mladíků. Ti potvrdili, že fotografie je pravá. Mladíci se však nesmáli požáru katedrály Notre Dame. Agentuře AFP se podařilo zjistit, že se jedná o studenty architektury.

 „Jsme studenti architektury, chtěli jsme vidět požár na vlastní oči. Katedrálu Notre-Dame jsme navštívili, fotili jsme ji, studovali jsme ji, namodelovali jsme ji ve 3D, tak jak bychom se mohli radovat z požáru?,“ ptají se mladíci. Tvrdí, že se smáli jen způsobu „podlézání pásky“.

Mladíci agentuře poskytli i důkaz. Jeden z mladíků v době požáru napsal zprávu na Snapchatu, ve které píše: „Nemůžu tomu uvěřit. Viděl jsem pád věže.“ Na tomu „Moi“ píše, že právě spadlo 800 let historie. „Přesně,“ odpovídá jeden z mladíků. V konverzaci se (od druhého komunikujícího) objevil i emotikon naznačující pláč.

Suma sumárum. Fotografie Sputniku je pravá a touto formou se i my Sputniku omlouváme. Za Fake News jdou označit zprávy, které tvrdí, že požár katedrály studenty potěšil. Takové zprávy šířila například americká ultrapravicová aktivistka Pamella Geller. Její nepravdivý status měl 33 000 sdílení. Web Infos-Israel dokonce napsal článek s titulkem: „Alláh je veliký. Muslimové se smějí při požáru Notre Dame.“

Více v článku AFP: https://factcheck.afp.com/how-could-we-rejoice-notre-dame-fire-two-victims-online-hate-share-their-story

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Ne, Ukrajinka nevyhrála mistrovství světa v sexu

Prokremelští aktivisté se snaží vytvořit obraz Ukrajiny jako dekadentní země bez morálních zábran. V tomto…

7 hodin ago

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

1 dnem ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

1 dnem ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

2 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

3 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google