Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Vědci vytvořili nástroj pro ověřování výroků politiků v přímém přenosu

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

V současnosti existuje mnoho projektů, které ověřují pravdivost výroků politiků v politických debatách či například na tiskových konferencích. V Česku v této souvislosti velmi dobrou práci odvádí třeba Demagog.cz, výroky nepravidelně ověřuje i náš projekt. Problémem těchto projektů je však fakt, že výroky politiků ověřují většinou až s odstupem času. Na analýzu faktů, které zaznívají v diskuzích, se proto podívá jen zlomek lidí.

Tento problém však řeší vědci z Dukeovy univerzity v USA. Tým expertů pod vedením profesora Billa Adaira vytvořil aplikaci, která může ověřovat pravdivost výroků politiků v přímém přenosu. Vědci zatím vytvořili mobilní aplikaci. Podobná aplikace pro televize je už téměř hotová.

Program funguje na bázi systematického vyhledávání v databázích jako Politifact, Factcheck a v článcích novin Washington Post. Na jejich základě následně divákovi, v přímém přenosu, ve formě komentáře poskytne informaci o pravdivosti konkrétního tvrzení. Vědci již tento program testovali na vybrané skupině diváků. Aplikace jim k projevům Donalda Trumpa a Baracka Obamy o stavu unie přidávala komentáře v přímém přenosu. Podle Adaira měla služba velký úspěch.

Americké stanice o ni zatím nejeví zájem. Podle agentury AP za momentálním nezájmem stojí hlavně fakt, že jde o velmi citlivé téma. Televize se mohou obávat, že jejich diváci budou podezřívat z manipulace. Adair tvrdí, že tato podezření by mohly vyřešit totální robotizaci systému a vyloučením lidského vlivu z ověřování výroků, což by zajistilo, že program by ověřoval všem politiků stejně. Profesor jako možnost řešení vidí kontrolní komentář každé dvě minuty.

Pokud by měla aplikace na trhu úspěch, mohla by výrazně přispět k lepší informovanosti diváků (voličů) a snížila by šance politiků manipulovat veřejné mínění pomocí lží. Rizikem takové aplikace však je, že následně i dezinformátoři budou mít možnost vytvořit si takovou aplikaci, do které naopak vloží vlastní databázi „faktů“.

Článek povodně vyšel na webu Antipropaganda.skhttps://antipropaganda.sk/vedci-vytvorili-nastroj-na-overovanie-vyrokov-politikov-v-priamom-prenose/

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Antipropaganda.sk

Recent Posts

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

21 hodin ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

2 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

2 dny ago

„Osvobodili nás Rusové, obsadili Ukrajinci.“ Demagogie se stále šíří internetem

Příznivci Kremlu je stále šířena dezinterpretace historických událostí. Asi nejhloupějším lze nazvat argument, že v roce…

3 dny ago

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

4 dny ago

Za smrt lidí na Majdanu mohou jednotky Berkut

Proruští aktivisté tvrdí, že ukrajinské síly údajně páchaly na východě Ukrajiny v letech 2014-2022 nejrůznější…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google