Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Srovnávat počty „úmrtí na vakcínu“ a na COVID-19 postrádá logiku

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Českými sociálními sítěmi se momentálně šíří zpráva, že Tchaj-wan hlásí více úmrtí na očkování než na virus samotný. Se zprávou přišla čínská NTD News. Ta je spojená s hnutím Fa-lun-kung, které v Číně čelí represím, ale samo o sobě splňuje podle odborníků znaky sekty. Jedním z důvodů např. je, že Li Chung-č’ nazývá ty, kteří nepraktikují filozofii hnutí, pojmenováním „běžní lidé“ a stejně jako křesťané, buddhisté a taoisté hovoří o nadpřirozených schopnostech.

Zdroj informace je tedy kontroverzní. Známo také je, že statistiky o úmrtí po očkovaní počítají i jen s podezřeními.

Především ovšem srovnávat však tyto statistiky postrádá logiku. Důležité je, kolika úmrtím dokáže vakcína zabránit. Na Tchaj-wanu došlo k vysokému počtu úmrtí na COVID-19 na jaře. Po očkovací kampani se počet téměř zastavil a úmrtí přibývají po jednotkách. Číslo, kolik lidí by bývalo zemřelo, kdyby očkování nebylo, lze těžko určit. Lze jen porovnávat období, kdy se neočkovalo s obdobím, kdy se očkuje.

Ideální situace by byla, kdyby na COVID-19 nezemřel po očkování nikdo. Představme si tedy situaci, že očkování budou všichni a dojde k nula úmrtím. Na vedlejší účinky očkování však zemře několik lidí. Číslo tedy bude vyšší, ale faktem je, že vakcína zachrání stovky, možná tisíce, možná i desetitisíce životů. Ostatně taková situace je bezesporu u onemocnění, u kterých je očkování povinné. Příkladem mohou být spalničky. Spekuluje se, že kvůli neochotě rodičů nechat děti i povinně očkovat Světová zdravotnická organizace v roce 2019 vyřadila Českou republiku ze seznamu zemí, kde byla tato nemoc vymýcena. Důvodem byl zvyšující se počet případů.

Zpět ke COVID-19. V České republice je podezření, že 116 lidí zemřelo v důsledku vedlejších účinků vakcín proti COVID-19. Na COVID-19 zemřelo 30 574, statistiky nadúmrtnosti ukazují dokonce vyšší čísla. Jisté ovšem je, že celková úmrtnost v ČR se vrátila do průměru v době, kdy se v ČR začalo masivně očkovat.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Ne, Ukrajinka nevyhrála mistrovství světa v sexu

Prokremelští aktivisté se snaží vytvořit obraz Ukrajiny jako dekadentní země bez morálních zábran. V tomto…

23 hodin ago

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

2 dny ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

2 dny ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

3 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

4 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

5 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google