Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Ne, dánská studie neříká, že očkovaní mají vyšší pravděpodobnost nákazy omikronem

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Koronavirová varianta omikron dokáže obejít imunitu očkovaných 2,7krát až 3,7krát snadněji než předchozí převažující varianta delta. Ukazuje to dánská studie z Kodaňské univerzity, dánského statistického úřadu a sérologického institutu SSI. I v českém prostředí však je studie špatně interpretována (1, 2). Podle některých příspěvků „pokud uběhlo od vašeho očkování více než 3 měsíce, tak máte výrazně vyšší pravděpodobnost, že omikron chytíte, než pokud jste se nenechali naočkovat vůbec.“ Tento závěr je však chybný.

Příspěvky obsahují snímek dat z dánské studie, který ukazuje, že po 91–150 dnech účinnost vakcíny Pfizer a Moderna Covid-19 proti variantě omikron klesne pod nulu, což znamená, že bylo infikováno více očkovaných než neočkovaných účastníků. Studie měla za cíl určit účinnost injekcí Pfizer a Moderna proti variantě omikron až pět měsíců po úplném očkování. Nalezl se „důkaz ochrany proti infekci variantou omikron“, ale tato účinnost je „výrazně nižší než proti infekci delta a během několika měsíců rychle klesá“. Autoři dodali, že účinnost „je obnovena po přeočkování“ a říkají, že jejich „zjištění zdůrazňují potřebu masivního zavedení očkování a přeočkování“.

Vyšší výskyt u očkovaný je z toho důvodu, že v Dánsku je očkováno 78 % lidí. „Neexistuje žádná vakcína, která by vyvolala větší riziko (infekce). To není pravda, je to biologický omyl. Vakcíny nemusí být účinné… Ale to neznamená, že zvyšují riziko,“ řekl Alexandre Naime, vedoucí oddělení infekčních chorob Státní univerzity Sao Paolo v Brazílii.

Richard Kennedy, spoluředitel výzkumu vakcín na Mayo Clinic, také odmítl myšlenku, že vakcíny zvyšují pravděpodobnost infekce. „Neexistuje žádný racionální biologický důvod, aby vakcína měla 55,2% (Pfizer) nebo 36,7% (Moderna) účinnost 30. den a poté o 60 dní později zvýšila vaši náchylnost k nemocem.“

Zdroj: AFP

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

6 hodin ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

1 dnem ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

2 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

2 dny ago

„Osvobodili nás Rusové, obsadili Ukrajinci.“ Demagogie se stále šíří internetem

Příznivci Kremlu je stále šířena dezinterpretace historických událostí. Asi nejhloupějším lze nazvat argument, že v roce…

3 dny ago

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google