Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Ne, Česko nekupuje plyn z Německa za 25 Kč nebo dokonce 92 Kč, zatímco Německo ho kupuje za 7 Kč

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Facebookem se momentálně šíří další lež a to, že nám Německo údajně přeprodává plyn více než třikrát dráž, než ho nakupuje. Příspěvky mají tisíce sdílení, ale s realitou nemají nic společného. Jiný příspěvek dokonce tvrdí, že Česko plyn kupuje více jak desetinásobně dražší.

Například největší dodavatel zemního plynu českým zákazníkům innogy Energie nakupuje plyn hlavně prostřednictvím společností MVM CEEnergy CZ a RWE Supply and Trading. Pro vysvětlení: maďarský elektrárenský podnik MVM je současným a německé RWE bývalým vlastníkem české skupiny innogy. Pražská plynárenská nakupuje převážně u velkých energetických dodavatelů. Od Gazpromu nenakupuje vůbec, na burzách jen v řádu nižších jednotek procent. Také ČEZ uvádí, že nakupuje od různých obchodníků a na energetických burzách. Podle údajů Českého statistického úřadu se loni dovezl zemní plyn v hodnotě zhruba 76 miliard korun, z toho bylo 81 procent z Ruska a 18 procent Německa. To přitom těží jen minimální objemy plynu, muselo se tedy jednat o reexport dodávek z jiných zemí.

Plyn tedy Česku neprodává Německo, ale surovinu jim prodávají různé zahraniční společnosti, například Uniper, RWE Supply & Trading, Engie nebo MVM CEEnergy CZ, ale fyzicky jde o dodávky z Ruska.

Rozhodně však nelze říci, že německé společnosti nám přeprodávájí plyn výrazně dráž. Ostatně, například RWE má svou společnosti i v Česku: innogy. Vše závisí na tržních cenách. Ceny se neustále mění a vše závisí hlavně na tom, v jakém množství Rusko do Evropy plyn dodává. Cena plynu ve světě se loni na podzim začala prudce zvyšovat, jak se začaly obnovovat ekonomické aktivity dříve citelně utlumené kvůli pandemii. Cena pro evropský trh se postupně vyšplhala nad 180 eur (4470 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ceny plynu v posledních týdnech výrazně kolísají. Před koncem roku se po výstupu na rekord začaly rychle snižovat, až se dostaly k 80 eurům za megawatthodinu. K přechodnému poklesu cen přispěl i fakt, že se na lodích do Evropy začal více dovážet zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států.

Cena plynu pro koncové příjemce se momentálně pohybuje od 15 do 20 Kč za m3. V Německu se pohybují od 16 do 24 Kč za m3. Samozřejmě fakt, že čeští distributoři kupují plyn od zahraničních firem znamená, že tyto firmy si účtují určitou marži. Ta však rozhodně nejde do stovek procent, jak tvrdí příspěvky.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Kdo je to chcimír a pomůže chtít mír v konfliktu na Ukrajině?

Mnoho lidí tvrdí, že pojem „chcimír“ je hanlivý. Mnoho aktivistů, které jde nazvat prokremelskými, se…

8 hodin ago

Opět se šíří hoax o pochoutce Luppo

Na Facebooku má tisíce sdílení letitý hoax o pochoutce Luppo. Momentálně prý dorazila do Brazílie…

13 hodin ago

Žádné výmluvy nesmyjí krev dětí z rukou kremelského režimu

Po pondělním ruském úderu na dětskou nemocnici v Kyjivu připravili v kremelské kuchyni další porce…

1 dnem ago

Hořící auta jsou následkem protestů proti zasedání G20, nikoliv elektromobily

I kvůli tomu, že sociální síť Facebook nabízí automatický překlad, se i v českém prostředí…

2 dny ago

Video modlících se muslimů není z Paříže, ale z Moskvy

Pavel Marek je zastupitelem Hradce Králové za hnutí ANO. Na Facebooku šíří spousty nesmyslů, včetně…

2 dny ago

Cukr v nápojích samozřejmě je jednou z prokázaných příčin obezity

Slovenská vláda chystá uvalit daň na slazené nápoje a po něčem podobném volají i někteří…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google