Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

HOAX: Reportáž z pařížské no-go zóny od Daily Mailu

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Britský deník Daily Mail publikoval reportáž Andrewa Maloneho z města Saint-Denis, které se údajně v mnoha svých částech blíží no-go zóně. Podle něj zde kvete kriminalita a žijí zde i džihádisté. Článku se chytil i český web Parlamentní listy a v rámci svého „monitoringu“ přeložil nejzásadnější části článku.* 

Jenže celá záležitost má jeden zásadní zádrhel. Sám Daily Mail článek stáhl. Důvodem bylo příliš mnoho faktických chyb. „Daily Mail článek stáhl z webu a autor těch výmyslů zmizel z Twitteru,“ upozornil Tomáš Prouza, který léta vykonával funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Ověřovaní článku se totiž chopil „Marwan Muhammad“ a ve svém statusu na sociální síti Twitter našel v článku mnoho zásadních chyb.

První chybou bylo, že si článek britského deníku pletl dva pojmy. Konkrétně šlo o rozdíl mezi městem “Saint Denis” a departmentem “Seine Saint Denis”. Zasaženo do českých reálií, rozdíl je zhruba takový, kdyby někdo dělal rovnítko mezi městem Úvaly a celým okresem Praha – východ. A ještě navrch tvrdil, že leží v Praze.

Jasně. Říkáte si, že je to malichernost a vůbec to nevyvrací podstatu článku. Autor článku se však mýlil i v zásadnějších věcech. Například když líčil svou zkušenost, kdy se snažil někoho fotit. Novinář si stěžuje na to, že mladík mu skočil před objektiv mobilního telefonu a křičel „Ne, ne, ne“. Problém je ovšem částečně chybou i novináře. „Jako novinář by mohl vědět, že ve Francii zakázáno fotit někoho bez výslovného souhlasu. To je trestáno zákonem, s hrozbou pokutami až do 45 000 EUR,“ rýpnul si na adresu autora článku Marwan Muhammed. Připomněl také novináři, že v Saint Denis žijí lidé, hlásící se k více jak 90 národnostem.

V článku britského deníku se také před odstraněním psalo, že v Saint Denis je údajně pro makléře problém prodat jakoukoliv nemovitost v lokalitě. Jednoduše jde však zjistit, že ani toto tvrzení není pravdivé. Realitní weby nabízí nemovitosti v této lokalitě za ceny, které jsou přiměřené i jiným podobným lokalitám. Zároveň se v Saint Denis staví i nové projekty.

V původně vydaném článku i článku na Parlamentní listech se píše, že v Saint Denis prý žije až 300 tisíc ilegálních migrantů. Tvrdí to údajně oficiální zdroje. Pravda je přesně opačná. Oficiální zdroje neví, kolik žije v oblasti nelegální migrantů. Marwan Muhammad si navíc opět rýpnul do autora článku. Těžko totiž v městě, které má oficiálně 110 733 obyvatel, může žít 400 000 nelegálních přistěhovalců.  S údajným počtem 400 000 přišel web „Riposte“, který je znám svým vymýšlením a jde jej jednoznačně nazvat dezinformačním. Riposte jako zdroj jedno z nejčtenějších deníků? Jako vážně?

Stažený článek také uvádí, že prý „Sanit Denis je stát ve státě a fungují zde Sharia soudy“. Marwan Muhhamad připomíná, že ve Francii nejsou žádné náboženské soudy povolené a zákony platí pro všechny stejně. A ptá se (správně) na zdroj tvrzení o údajných soudech.

Další omyly v článku:

  • V již staženém článku se také dočteme o jakési výjimce v rámci integrace, kdy snad ženy mohou nosit nikáb. Nic takového v zákoně není.
  • To, že policisté jsou ozbrojeni i těžkými zbraněmi, je ve Francii standardem.
  • Těžko prokazatelné je i tvrzení o černých trzích s kradenými věcmi. Neexistují žádné oficiální statistiky, které by prokazovaly, kolik procent tvoří muslimové, co týká tzv. “dealování” drog.
  • V Saint Denis se určitě neruší ani Vánoce, ani trhy před svátky.
  • Pravdou je také, že hidžáb nosí jen 23% muslimských žen a není pravdou, že ostatní by byly kvůli tomu v nebezpečí.
  • Nepřesnosti se týkají i několika osob.

Zkrátka. Celý článek v Daily Mail je plný nepřesností a byl po právu stažen. Parlamentní listy to evidentně nevědí nebo nechtějí vědět.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

* AKTUALIZACE: Článek již stáhl i server Parlamentní listy. Protože ovšem může kolovat v různých kopiích po internetu, článek pro jistotu ponecháme.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

4 hodiny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

1 dnem ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

2 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

2 dny ago

„Osvobodili nás Rusové, obsadili Ukrajinci.“ Demagogie se stále šíří internetem

Příznivci Kremlu je stále šířena dezinterpretace historických událostí. Asi nejhloupějším lze nazvat argument, že v roce…

3 dny ago

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google